Проект "ВЖР" 

Обласний семінар-нарада 

На базі КОІППО 01-02 лютого відбулася нарада-семінар працівників освіти Кіровоградської обл.
Метою якої було проаналізувати стан виконання плану дій з адвокації, планування, впровадження, моніторингу, оцінки заходів щодо інтеграції проекту "Вчимося жити разом" у регіонах Кіровоградської обл, та ознайомлення із двокомпонентною моделлю підготовки вчителів з методики формування здоровязбережної і соціальної компетентності, визначення та переліку пріоритетних заходів на 2018-2024 роки. 
Згідно програми наради-семінару, Железнова Тетяна Петрівна ознайомила із станом виконання заходів та шляхами інтеграції курсу "Вчимося жити разом". 
З питання популяризації та адвокації здоровязбережних технологій навчання в освітній процес,виступали педагоги-тренери. 
Від м. Світловодська презентувала свою роботу педагог- тренер превентивних проектів Москаленко Н.О. ,яка ознайомила всіх присутніх із досвідом роботи та інтеграцію курсу "Вчимося жити разом" в освітній процес міста. 
За результатами роботи Москаленко Н.О. отримала Грамоту, сертифікат, та цінний подарунок (фліп-чарт).
Більше інформації можна буде побачити на сайтах КОІППО, Управління освіти Світловодського міськвиконкому та Світловодської ЗШ№9
     

Семінар для вчителів превентивних проектів основної та старшої школи

Ось де справжній драйв … 08 грудня 2017 р. на базі ЗШ І-ІІІ ступенів №10 м. Світловодська відбувся міський семінар вчителів основ здоров'я основної та старшої школи за проектом «Вчимося жити разом». Навчання вчителів є продовженням циклу постійно діючих семінарів та навчань під керівництвом Железнової Тетяни Петрівни. 
Семінар був проведений за підтримки міського координатора проекту «Вчимося жити разом», методиста Управління освіти Дурова Олександра Володимировича. Вчителі основ здоров'я Наталя Москаленко, Леся Власюк провели семінар у формі «методичного кейтерингу», під час якого ознайомили вчителів всіх шкіл з інноваціями проведення тренінгових уроків за проектом «Вчимося жити разом». 
Вчителі отримали неабияке задоволення та масу позитивних емоцій!!!
     
 

Семінари для вчителів превентивних проектів початкової школи

Продовжуємо працювати над вдосконаленням проекту "Вчимося бути разом". На базі Світловодського НВК №4 був проведений семінар - тренінг для вчителів початкової школи. Цікаво, змістовно, організовано, пізнавально. всі учасники залишилися задоволеними та поповнили свій багаж знань.
        
 
 

Основи здоровʼя навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1-4 класи

Пояснювальна записка

Здоров'я — найперша необхідна умова успішного розвитку кожної людини, її навчання, праці, добробуту, створення сім'ї і виховання дітей.

Навчити дітей берегти і зміцнювати своє здоров’я — одне з найважливіших завдань сучасної школи, яке має стати атрибутом будь-якої освітньої діяльності у навчальному закладі і поза його межами. Здоров'язбережувальна компетентність як ключова формується на міжпредметному рівні за допомогою предметних компетенцій з урахуванням специфіки предметів та пізнавальних можливостей учнів початкових класів. Здоров'язбережувальна компетентність  формується шляхом вивчення предметів освітньої галузі «здоров'я і фізична  культура» і передбачає оволодіння учнями відповідними компетенціями.  З урахуванням   мети   і   завдань   зміст  освітньої  галузі визначається за такими  змістовими  лініями:  здоров'я  і  фізична культура.

Мета предмета «Основи здоров'я» – формування здоров’язбережувальної компетентності учнів на основі оволодіння ними знаннями про здоров’я та безпеку, практичними навичками здорового способу життя і безпечної поведінки, формування в них ціннісного ставлення до життя і здоров’я, сприяння їх фізичному, психічному, соціальному і духовному розвитку.

Головними завданнями предмета є:

·                   формування в учнів знань про здоров’я, здоровий спосіб життя, безпечну поведінку, взаємозв’язок організму людини з природним, техногенним і соціальним оточенням;

·                   розвиток в учнів мотивації дбайливого ставлення до власного здоров’я, удосконалення  фізичних, соціальних, психічних і духовних його чинників;

·                   виховання в учнів потреби у здоров’ї, що є важливою життєвою цінністю, свідомого прагнення до ведення здорового способу життя;

·                   набуття учнями власного здоров’язбережувального досвіду з урахуванням стану здоров’я;

·                   розгортання у повсякденному житті практичної діяльності задля збереження власного здоров’я та здоров’я інших людей.

·                   формування в учнів соціальної і життєвої компетентності на основі  засвоєння ними соціальних норм; розвиток навичок взаємодії у сім'ї, школі, колективі, громадянському суспільстві; 

·                   формування в учнів основ споживчої культури, умінь приймати рішення щодо власної поведінки у різноманітних життєвих ситуаціях;

·                   оволодіння учнями моделями поведінки і способами діяльності, які відповідають українському законодавству.

Реалізація мети та завдань предмета буде ефективною за умов:

·                   постійного мотивування учнів до здорового способу життя і безпечної життєдіяльності;

·                   застосування інтерактивних технологій навчання, що забезпечують індивідуалізацію сприйняття, активну участь кожного учня і групову взаємодію;

·                   переважання практичних дій і вправлянь учнів у засвоєнні навчального матеріалу;

·                   забезпечення зв’язку між теоретичними відомостями й можливостями їх практичного застосування;

·                   організація комунікативного спілкування, застосування в навчальному процесі ігрових методів, елементів дискусії, методу проектів, які є ефективними засобами розвитку особистості, її громадянських якостей;

·                   забезпечення змістових та мотиваційних зв’язків предмета з навчальним матеріалом інших предметів початкової школи (фізична культура, природознавство, Я у світі, читання тощо);

·                   співпраці вчителя з батьками, батьків з дітьми;

·                   ціннісного ставлення вчителя до свого здоров’я, особистого прикладу дотримання правил здорового і безпечного способу життя.

Змістову основу предмета складають такі базові поняття: здоров'я, здоровий спосіб життя, безпечна поведінка, здоров’язбережувальна компетентність, здоров’язбережувальні компетенції (життєві і спеціальні навички).

Здоров'я розглядається як:

·                    стан загального фізичного, психологічного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних вад (ВООЗ).

·                   процес формування, збереження, зміцнення, відновлення фізичної, соціальної, психічної та духовної його складових.

Здоровий спосіб життя — усталений спосіб життєдіяльності людини, метою якого є формування, збереження, зміцнення і відновлення здоров’я.

Безпечна поведінка — поведінка людини, яка не загрожує її життю і здоров'ю та безпеці інших людей.

Здоров’язбережувальна компетентність – здатність учня застосовувати здоров’язбережувальні компетенції в умовах конкретної життєвої або навчальної ситуації на користь збереження, зміцнення і формування здоров’я.

Здоров’язбережувальні компетенції (життєві та спеціальні) – це суспільно визнаний рівень знань, умінь, навичок, ставлень, які сприяють здоров’ю у всіх сферах життєдіяльності людини.

Зміст програми для кожного класу структурується за такими розділами: 1) здоров'я людини; 2) фізична складова здоров'я; 3) соціальна складова здоров'я; 4) психічна та духовна складові здоров'я.

Розділ «Здоров’я людини» передбачає формування цілісного уявлення учнів про здоров’я, безпеку і розвиток людини та їх взаємозв’язок із способом життя і навколишнім середовищем.

Розділ «Фізична складова здоров’я» спрямовано на вивчення чинників, що впливають на фізичне благополуччя дитини.

Розділ «Соціальна складова здоров’я» присвячено вивченню чинників, що впливають на соціальне благополуччя людини та правил безпечної поведінки у навколишньому середовищі.

Розділ «Психічна та духовна складові здоров’я» містить інформацію щодо чинників, які впливають на емоційний, інтелектуальний та духовний розвиток учня. Профілактика шкідливих звичок розглядається в контексті розвитку позитивної самооцінки, навичок критичного мислення й уміння приймати виважені рішення.

Програму побудовано за концентричним принципом. Зазначені розділи є наскрізними для всієї початкової школи, в кожному класі зміст і обсяг пропонованої учням інформації, організація її засвоєння змінюються відповідно до зростаючих пізнавальних і психологічних особливостей учнів. За умови дотримання державних вимог до результатів навчання послідовність і кількість годин на ці складові у підручниках і календарних планах можуть змінюватися відповідно до авторського викладу, робочого плану школи, необхідності своєчасного реагування на конкретні умови, в яких відбувається навчально-виховний процес (наближення епідемій, стихійне лихо, інфекційні хвороби тощо).

Особливість методики проведення уроків у початковій школі полягає в тому, що оволодіння здоров’язбережувальною компетентністю потребує багаторазового вправляння, насамперед у процесі групової взаємодії. Тому необхідна організація практичної, ігрової, індивідуальної та колективної діяльності учнів, що базується на суб’єкт-суб’єктній взаємодії вчителя з учнями і учнів між собою.

Особливістю структури уроків з основ здоров’я має бути гнучкість, органічне поєднання навчально-пізнавальної та оздоровчо-рухової діяльності учнів, включати різні види діалогу, групової співпраці. Особливого значення для формування в учнів здорового способу життя та безпечної поведінки має емоційність і доступність навчального матеріалу, його унаочнення. Практичні роботи, зазначені в програмі, виконуються учнями в практично-дієвій формі під час опрацювання відповідної теми для досягнення мети уроку. Кількість годин на вивчення кожної теми учитель може визначати самостійно.

Узагальненим результатом навчання основ здоров’я у початковій школі є відповідний до віку рівень здоров’язбережувальної компетентності учнів. Деталізовані результати навчання у початковій школі представлено у вигляді державних вимог щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів.

Основи здоров’я

1 клас

(34 години, із них 3 години ~ резервні)]

Зміст навчального матеріалу

Державні вимоги до навчальних досягнень учня/учениці

1. Здоров'я людини

Що вивчає предмет «Основи здоров'я».         Безпека першокласника.

Здоров'я та його ознаки. Порушення здоров'я (травми, захворювання) та їх профілактика.

Ріст і розвиток людини.

Практичні роботи

Екскурсія  школою та шкільним подвір'ям.

* Вимірювання зросту і маси тіла (з допомогою дорослих).[1]

Створення малюнку: «З дому до школи».

Учень/учениця розповідають:

·         що вивчає предмет «Основи здоров’я»;

називають:

·         чинники, що впливають на здоров’я;

·         ознаки здоров’я і хвороби;

·         ознаки свого росту і розвитку

пояснюють:

·         чому діти не повинні вживати ліки і незнайомі речовини самостійно;

уміють:

·          дотримуватися правил безпеки у шкільних коридорах, на сходах, у дверях, на шкільному подвір'ї

2. Фізична складова здоров'я

Щоденне піклування про своє здоров'я. Розпорядок дня.

Постава. Як правильно сидіти за партою.

Робоче місце першокласника.

 Правила особистої гігієни. Догляд за руками.

Харчування і здоров’я. Овочі, фрукти, молочні продукти, їх значення для росту та розвитку.

Фізичні вправи і загартовування.

Активний і пасивний відпочинок.

 

Практичні роботи

*Складання розпорядку дня (з допомогою дорослих).

*Як складати портфель.

*Як правильно мити руки.

* Вправи для формування правильної постави і стопи.

Учень/учениця розповідають:

·         як вони піклуються про своє здоров’я;

називають:

·         ситуації, в яких треба мити руки;

наводять приклади:

·         деяких фізичних вправ і процедур загартовування;

розпізнають:

·         предмети загальної та особистої гігієни;

·         корисні і шкідливі продукти і напої;

·         активний і пасивний відпочинок;

пояснюють:

·         чому важливо вчасно лягати спати;

·         чому дітям потрібно вживати овочі, фрукти та молочні продукти щодня;

уміють:

·         складати портфель, підтримувати порядок на робочому місці;

·         правильно мити руки, використовувати засоби гігієни;

·         визначати правильність своєї постави (з допомогою дорослих);

·                  виконувати вправи для формування правильної постави і профілактики плоскостопості

3. Соціальна складова здоров'я

 

Піклування про здоров'я в сім'ї.

Уміння товаришувати.

Безпечні місця для ігор і розваг.

Поведінка в небезпечних ситуаціях. Телефони аварійних служб.

Поведінка дитини в автономній ситуації у населеному пункті (якщо заблукав, загубився, відстав від класу).

Дитина вдома. Правила безпеки в побуті.

Правила безпечної поведінки у школі.

Мікрорайон школи. Вибір безпечного маршруту від школи додому.

Складові дороги. Безпечний перехід проїзної частини дороги.

Правила користування громадським транспортом.

 

Практичні роботи

Розігрування діалогів знайомства.

Спільні ігри для хлопчиків і дівчаток.

*Моделювання ситуації повідомлення про небезпеку за телефонами аварійних служб.

*Моделювання ситуації пошуку допомоги, якщо заблукав, загубився, відстав від класу.

 

Учень/учениця  розповідають:

·         як піклуються про здоров’я у їхній родині;

·         свої дії, якщо заблукав чи загубився;

називають:

·         свою адресу, номери телефонів батьків, аварійних служб;

·         правила поведінки у громадському транспорті;

розпізнають:

·         основні частини дороги (проїзна частина, бордюр, тротуар, перехрестя, перехід);

·         дорожні знаки, що позначають пішохідний перехід, зупинку громадського транспорту;

·         сигнали світлофора;

пояснюють:

·         чому необхідно слухатися батьків,  виконувати свої обов’язки в сім'ї;

уміють:

·         підтримувати доброзичливі стосунки з однокласниками;

·         повідомляти батьків і вчителів про бійки, вимагання грошей, ображання тощо;

·         обирати безпечні місця для рухливих ігор і розваг;

·         відмовлятися від пропозицій погратися у небезпечному місці, відходити далеко від дому, від подарунків та пропозицій незнайомих людей;

·   у разі виникнення екстремальної ситуації звертатися по допомогу до дорослих, аварійних служб;

4. Психічна і духовна складові здоров'я

Унікальність кожної людини. Повага до себе та інших людей.

Емоції та настрій людини. Як покращити настрій.

Рішення і наслідки. Уміння ухвалювати рішення. Рішення для здоров’я.

Народні традиції, родинні свята і здоров’я

 

Практичні  роботи.

*Створення пам’ятки «Як влаштувати веселе свято».

Вправи: «Вгадай емоцію», «Намалюй настрій».

*Ігри, що сприяють гарному настрою.

*Обговорення поведінки казкових і літературних персонажів, їхнього ставлення до свого здоров'я та до здоров'я інших.

 

Учень/учениця розповідають:

·         про свої улюблені свята, народні та сімейні традиції, що сприяють  зміцненню здоров'я;

називають:

·         прислів’я та приказки про здоров’я;

розпізнають:

·         різні емоції людини;

·         вербальні і невербальні вияви емоцій;

пояснюють:

·         цінність життя і здоров'я кожної людини;

·         що впливає на настрій людини;

·         що усі рішення людини мають наслідки;

·         потребу звертатися по допомогу до старших для ухвалення правильних рішень;

уміють:

·   відшукувати схожі риси та відмінності між людьми;

·     регулювати свій настрій, застосовувати прийоми для самозаспокоєння;

·   оцінювати свій емоційний стан

Підготовка до «Дня здоров’я» (за рахунок резервних годин).


2 клас

(34 години, із них 2 години ~ резервні)]

Зміст навчального матеріалу

Державні вимоги до навчальних досягнень учня/учениці

1. Здоров'я людини

Індивідуальні особливості росту й розвитку учнів.

Здоров’я і хвороби. Профілактика захворювань.

Інфекційні захворювання. Захист від інфекцій. Карантин

Практична робота.

*Вимірювання зросту і маси тіла (з допомогою дорослих).

 

Учень/учениця називають:

·         умови, що сприяють фізичному розвитку дитини;

·         приклади інфекційних захворювань;

·         ознаки інфекційних захворювань (висока температура, кашель, нежить);

·         способи зміцнення здоров’я

(загартовування, дотримання режиму дня, заняття фізичною культурою, раціональне харчування з достатньою кількістю вітамінів, особиста гігієна);

·         засоби захисту від інфекцій (дезінфекція, щеплення, захисні маски, гумові рукавички тощо);

·         правила поведінки з інфекційними хворими та під час карантину;

пояснюють:

·         особливості росту і розвитку людей;

·         як інфекція може потрапити в організм;

·         що таке епідемія, карантин;

уміють:

·         вимірювати зріст і масу тіла та порівнювати їх  із торішніми показниками (з допомогою дорослих);

дотримуються правил:

безпечної поведінки під час карантину;

правил поведінки під час захворювання

2. Фізична складова здоров'я

Розпорядок дня школяра. Порядок і дисципліна.

Навчання і відпочинок. Користь активного відпочинку. Організація відпочинку в класі та вдома.

Ранкові і вечірні гігієнічні процедури.

Культура харчування. Правила поведінки за столом. Вітаміни, їх значення для здоров’я.

Фізичні вправи і здоров'я.

Правила і процедури загартовування.

Практичні роботи.

*Складання розпорядку робочого дня школяра.

*Планування вихідного дня.

 Вибір одягу за погодою. (Гра «Вдягни ляльку»).

*Як правильно доглядати за порожниною рота.

*Вибір корисних для здоров’я продуктів

Учень/учениця  називають:

·         правила, які допомагають підтримувати дисципліну у школі;

·         ранкові і вечірні гігієнічні процедури;

·         їжу, що багата на вітаміни;

·         правила поведінки за столом;

·         види рухової активності;

·         процедури загартовування;

розпізнають:

·         активний і пасивний, корисний і шкідливий для здоров’я відпочинок;

пояснюють:

·         користь активного відпочинку;

·         правила раціонального харчування;

уміють:

·         підтримувати порядок робочого місця;

·         доглядати за ротовою порожниною;

·         виконувати комплекс вправ ранкової гімнастики та вправ для фізичного та розумового розвантаження

3. Соціальна складова здоров'я

Права дитини. Обов’язки дитини вдома і в школі.

Спілкування. Умови взаєморозуміння.

Безпечні і небезпечні ситуації. Небезпечні речовини (отруйні, горючі, легкозаймисті). Джерела допомоги в небезпечних ситуаціях (батьки, сусіди, родичі, аварійні служби).

Безпечна поведінка вдома. Користування телевізором, комп'ютером, мобільним телефоном.

Можливі надзвичайні ситуації у школі. Шляхи виходу дитини зі школи.

Безпека на дорозі. Правила пішохідного руху. Дорожня розмітка.

Безпека на відпочинку. Літні та зимові розваги. Профілактика обмороження, перегрівання, сонячних опіків.

Безпека поводження з дикими і бездомними  тваринами.

Надання першої допомоги при забиттях, порізах, подряпинах, укусах комах.

Практичні роботи:

Розпізнавання невербальних знаків, сигналів, жестів.

*Створення списку джерел допомоги у небезпечних ситуаціях (за допомогою дорослих).

*Створення пам’ятки щодо перегляду телевізійних передач, користування комп'ютером і мобільним телефоном.

Відпрацювання навичок виходу  з приміщення школи.

*Моделювання ситуації переходу дороги на регульованому і нерегульованому перехресті.

*Моделювання ситуації надання першої допомоги при нескладних травмах.

 

Учень/учениця називають:

·         основні права дитини, визначені Конвенцією про права дитини;

·         свої обов’язки в родині і в школі;

·         правила користування телевізором, комп’ютером, мобільним телефоном;

·         правила переходу проїзної частини дороги в місті, в селі, за межами населеного пункту;

·         правила поведінки під час канікул;

пояснюють:

·         взаємозв’язок прав і обов’язків людини;

·         чому батьки є найкращими порадниками і захисниками дітей;

·         чому щирість і правдивість необхідні у спілкуванні;

·                  чому не можна відчиняти двері незнайомцям;

·                  як уміння приймати рішення допомагає уникати небезпек;

·         правила поведінки  з дикими та бездомними тваринами

розпізнають:

·         види перехресть, дорожню розмітку і дорожні знаки для пішоходів;

·         ознаки обмороження, сонячного удару і сонячного опіку;

·         деякі ознаки погіршення самопочуття, які потребують звернення до медичного працівника;

уміють:

·                  обирати джерела допомоги відповідно до обставин;

·         організовано евакуюватися з різних приміщень школи;

·         визначати напрямок руху транспортних засобів;

·         оцінювати ризик під час переходу дороги на перехресті;

·         надавати самодопомогу та допомогу при порізах, подряпинах, забиттях

4. Психічна і духовна складові здоров'я

 

Смаки і захоплення людини, їх вплив на здоров’я.

Вибір друзів. Друзі за інтересами.

Людяність, вдячність, співчуття. Як надати підтримку і допомогу.

Життєрадісність і здоров’я.

Прийняття рішень. Вплив реклами на рішення людини.

Практичні роботи

Презентація: «Моє захоплення»

Створення плакату: «Захоплення нашого класу»

Написання листа-подяки (на вибір учня)

Учень/учениця розповідають:

·         про особисті інтереси, смаки і захоплення;

·         про інтереси членів своєї родини, захоплення своїх однолітків;

пояснюють:

·         вплив смаків і захоплень на здоров’я людини;

·         значення життєрадісності для збереження і зміцнення здоров’я;

·         необхідність гуманного ставлення до хворих і людей з особливими потребами;

уміють:

·         знаходити спільні інтереси з іншими людьми;

·         обирати безпечні для здоров’я заняття;

·         висловлювати вдячність, співчуття;

·         надавати допомогу людям, які цього потребують

Підготовка виставки дитячих робіт, присвячених здоровому способу життя та профілактиці шкідливих звичок (за рахунок резервних годин).


3 клас

(34 години, із них 2 години ~ резервні)]

Зміст навчального матеріалу

Державні вимоги до навчальних досягнень учня/учениці

1.      Здоров'я людини

 

Показники здоров'я і розвитку дитини.

Чинники, що  впливають на здоров’я.

Здоровий спосіб життя. Корисні звички.

 

Практична робота.

*Складання правил здорового способу життя.

* Вимірювання пульсу

Учень/учениця називають:

·         приклади природних і соціальних чинників, що впливають на здоров’я;

·         правила здорового способу життя;

розпізнають:

·   корисні і шкідливі звички;

пояснюють:

·         вплив основних природних і соціальних чинників на здоров’я;

·         що таке спосіб життя;

уміють:

·         спостерігати за показниками свого здоров’я і розвитку;

·         вимірювати пульс

2.      Фізична складова здоров'я

Природні ритми і здоров’я. Працездатність людини. Освітлення на робочому місці, його значення для зору і формування постави.

Активний відпочинок. Безпека при заняттях спортом.

Корисні і шкідливі мікроорганізми. Захисні сили організму. Профілактика інфекцій, що передаються контактним і повітряно-крапельним шляхом.

Охайність та особиста гігієна. Догляд за одягом і взуттям.

Вітаміни і мікроелементи, їх вплив на здоров’я. Вибір продуктів харчування.

Харчові отруєння. Перша допомога при харчових отруєннях.

 

Практичні роботи

Вправи для підвищення працездатності.

*Моделювання поведінки під час епідемії грипу.

*Визначення терміну придатності та умов зберігання харчових продуктів за їх маркуванням.

 

Учень/учениця називають:

·         чинники, які впливають на працездатність людини;

·         види активного відпочинку;

·         правила безпеки при катанні на роликах, скейтбордах, велосипеді;

·         засоби захисту під час занять спортом (захисний шолом, наколінники тощо);

·         основні чинники зниження і посилення захисних сил організму;

·         правила поведінки під час епідемії ГРВІ та грипу;

·         корисні продукти харчування;

розпізнають:

·         ознаки застуди, харчових отруєнь;

пояснюють:

·         важливість дотримання режиму праці та відпочинку;

·         чому важливо мати охайний вигляд, дотримуватися правил гігієни;

·         чому не можна купувати  продукти харчування на стихійних ринках;

·         небезпеку самолікування харчових отруєнь;

·         переваги активного відпочинку;

уміють:

·         складати розпорядок дня;

·         підтримувати належний стан робочого місця;

·         виконувати вправи для підвищення працездатності;

·         обирати безпечні місця для активного відпочинку;

·         доглядати за одягом і взуттям, обирати їх відповідно до погоди;

·         визначати термін придатності харчових продуктів за маркуванням;

·         негайно звертатися по допомогу в разі виявлення ознак харчового отруєння

3.              Соціальна складова здоров'я

Родинні стосунки. Взаємодопомога членів родини.

Взаємодія з іншими людьми. Дружний клас.

Що таке толерантність. Толерантне ставлення до людей, які мають проблеми зі здоров’ям.

Ефективне спілкування. Уміння слухати.

Запобігання конфліктам і розв’язання їх.

Вплив комп’ютерних ігор на психічне і фізичне здоров’я дітей. Профілактика комп’ютерної залежності.

Безпека вдома. Правила користування джерелами водопостачання.

Пожежна безпека. Правила користування обігрівальними приладами.

Правила користування газовою плитою. Ознаки витоку газу. Порядок дій при витоку газу.

Дорожня безпека. Перехід дороги в умовах обмеженої оглядовості. Поведінка біля залізничної колії.

Безпека у населеному пункті. Правила поведінки дітей надворі.

Безпека велосипедиста.

Оздоровче значення відпочинку на природі. Речі та одяг для прогулянки на природу.

Поведінка дитини в автономній ситуації на природі (якщо загубився, заблукав у лісі, горах, степу).

Практичні роботи

Обговорення літературних джерел про сутність і значення взаємодії: української народної казки: «Ріпка» і байки Л. Глібова: «Лебідь, Щука і Рак».

*Як зробити приємність іншому.

Створення подарунку дитині, яка має проблеми зі здоров'ям.

*Як попросити про послугу чи допомогу.

Моделювання ситуацій попередження конфліктів з однолітками та мирного розв’язання конфліктів, які виникли.

*Ознайомлення із застережними знаками «небезпека ураження електричним струмом», «легкозаймиста речовина».

*Ситуаційна гра: «Як діяти при витоку газу».

Рольова гра: «Викликаємо служби 101, 102, 103, 104».

Моделювання ситуацій дорожнього руху (з дорожніми знаками: 1.27, 1.28, 1.30, 3.8, 4.12, 5.41, 5.43).

 

Учень/учениця називають:

·         правила користування водогоном, обігрівальними приладами;

·          наслідки надмірного захоплення комп’ютерними іграми;

·         ознаки і небезпеку витоку газу;

·         порядок дій при витоку газу;

·         правила переходу дороги з обмеженою оглядовістю;

·         правила поведінки біля залізничної колії;

·         загальні правила безпечної поведінки дітей надворі, в своєму мікрорайоні;

·         екіпіровку велосипедиста;

·         речі та одяг для прогулянки на природу;

·         правила поведінки під час грози в лісі  чи степу;

пояснюють:

·         що члени родини дбають один про одного у різний спосіб;

·         що всі люди різні, що відмінності роблять їх унікальними і цінними для інших;

·         чому треба спиратися на те, що об’єднує, а не роз’єднує людей;

·         правила ефективного спілкування;

·         як діяти, якщо загубився чи заблукав;

·         необхідність толерантного ставлення до людей, які мають проблеми зі здоров’ям;

розпізнають:

·         вербальні і невербальні ознаки активного слухання;

·         ознаки несправності водогону та обігрівальних приладів;

·         застережні знаки «небезпека ураження електричним струмом», «легкозаймиста речовина»;

·         дорожні знаки: 1.27, 1.28, 1.30, 3.8, 4.12, 5.41, 5.43;

уміють:

·         допомагати батькам та іншим членам родини, виявляти розумну ініціативу;

·         толерантно ставитися до точки зору інших людей;

·         мирно розв’язувати конфлікти з однолітками;

·         ввічливо попросити про послугу чи допомогу;

·         упевнено відмовлятися від небезпечної пропозиції;

·         правильно користуватися водогоном;

·         загасити невелику пожежу;

·         перекрити подачу газу;

·         відмовлятися позичати свої речі (велосипед, мобільний телефон) малознайомим і незнайомим людям;

·         обирати одяг та взутя для відпочинку на природі;

·         відтворювати порядок дій повідомлення відповідним службам про небезпечні ситуації.

4.              Психічна і духовна складові здоров'я

Розвиток пам’яті та уваги.

Характер і здоров’я.

Самооцінка характеру.

Доброзичливість і здоров’я людини.   

Профілактика емоційного перенапруження.      Способи самозаспокоєння.

Творчі здібності дитини. Розвиток уяви.

 

Практичні роботи

*Вправи для тренування зорової та слухової пам’яті і концентрації уваги.

Визначення рис власного характеру.

Створення колажу: «Що приносить мені радість»

*Виконання проекту: «Здоровим бути модно!» (створення казки, малюнка, плаката, виступу тощо).

Учень/учениця називають:

·         умови успішного навчання;

·         улюблені способи відпочинку і самозаспокоєння;

·   казки, вірші, пісні, прислів’я і приказки про здоров’я;

пояснюють:

·         вплив характеру на здоров'я  людини;

·         чому людям потрібно вчитися;

·   як доброзичливість впливає на здоров’я людини;

розпізнають:

·         позитивні і негативні риси характеру;

·         ознаки втоми і перевтоми;

уміють:

·         визначати риси характеру літературних персонажів;

·         визначати риси свого характеру;

·         виконувати вправи для тренування пам’яті і концентрації уваги;

·         виконувати вправи для самозаспокоєння, відпочивати і займатися улюбленими справами;

·         творчо мислити, використовувати уяву для залучення однолітків до здорового способу життя

Виконання проекту: «Прагнемо бути здоровими!» (за рахунок резервних годин).

 

 

 

 

 

4 клас

(34 годин, із них 2 години ~ резервні)]

Зміст навчального матеріалу

Державні вимоги до навчальних досягнень учня/учениці

1.      Здоров’я людини

Цінність і неповторність життя і здоров’я людини. Безпека життєдіяльності.

Цілісність здоров’я: взаємозв’язок фізичної, соціальної, психічної і духовної його складових. Чинники здоров’я.

Показники розвитку дитини.

 

Практична робота

*Визначення рівня фізичного розвитку.

 

Учень/учениця називають:

·   складові здоров’я;

·         чинники впливу на здоров’я;

·         чинники, що сприяють гармонійному фізичному розвитку;

пояснюють:

·         цінність людського життя і здоров’я;

·         що таке безпека, небезпека та безпека життєдіяльності людини;

·         необхідність підтримання нормальної маси тіла;

розпізнають:

·   вікові зміни власного організму;

аналізують:

·         цілісність здоров’я;

·         вплив природних і соціальних чинників на здоров’я;

уміють:

·         визначати рівень свого фізичного розвитку

2.      Фізична складова здоров'я

Збалансоване харчування. Вітаміни та їх значення для здоров’я. Питний режим. Значення води для життя і здоров’я людини.

Вплив рухової активності на розвиток організму. Принципи загартовування.

Профілактика порушень зору, слуху, опорно-рухового апарату у школярів. Відновлення рівня здоров’я після хвороби.

Гігієна порожнини рота.

Гігієна оселі. Повітря, його значення для здоров’я.

 

Практичні роботи

Вправи для профілактики плоскостопості.

*Гігієнічний догляд за порожниною рота.

*Складання рекомендацій «Як підтримувати чисте повітря в оселі».

 

 

 

Учні називають:

·         групи харчових продуктів;

·         принципи загартування (поступовість систематичність, дозованість);

·         фактори, що забруднюють атмосферне повітря і повітря приміщень;

пояснюють необхідність:

·         уживання різноманітної корисної їжі і належної кількості води;

·         обмежувати вживання жирних, копчених і солодких продуктів та напоїв, смажених страв;

·          дбати про органи зору, слуху, опорно-руховий апарат;

·   регулярного провітрювання приміщень;

аналізують:

·         вплив малорухливого способу життя на здоров’я;

·   вплив шкідливих звичок на стан зубів і прикус;

уміють:

·   виконувати фізичні вправи для розвитку сили, спритності, витривалості, комплекс процедур загартовування;

·   дотримуватися настанов для профілактики порушень зору, слуху, постави і плоскостопості;

·         поступово долати відставання, яке може виникнути внаслідок пропуску занять

3. Соціальна складова здоров'я

Традиції збереження здоров’я в родині. Знайомство з людьми. Дружба і здоров’я. Побудова дружніх стосунків.

Вплив друзів. Протидія небажаним пропозиціям.

Формування негативного ставлення до куріння та алкоголю.

Вплив телебачення, комп’ютера, мобільних телефонів та інших електронних засобів на здоров’я.

Вплив реклами на рішення і поведінку людей.

Інфекційні хвороби, що набули соціального значення.   

Охорона здоров’я дітей. Гуманне ставлення до людей з особливими потребами.

Наодинці вдома. Дії дитини за умови опосередкованої небезпеки: пожежа в іншій квартирі, іншому будинку тощо.

Безпека школяра. Правила поведінки під час масових шкільних заходів.

Вихід із непередбачених ситуацій поза межами домівки, школи.

Безпека руху пішоходів. Сигнали регулювання дорожнього руху.

Види перехресть. Рух майданами.

Дорожньо-транспортні пригоди (ДТП). Групи дорожніх знаків (6.1-6.4, 6.8-6.15, 7.1.4).

 

Практичні роботи

Рольова гра «Будьмо знайомі!»

Моделювання ситуації звернення за телефонами довіри.

Моделювання ситуацій відмови від пропозицій, що можуть мати негативні наслідки.

Моделювання ситуацій допомоги людям з особливими потребами.

 

Учень/учениця називають:

·         родинні традиції, сприятливі для збереження здоров’я;

·         різні способи казати «НІ!»;

·         медичні установи свого населеного пункту/мікрорайону;

·         способи допомоги людям з особливими потребами;

·         одяг і взуття, які можуть становити небезпеку у натовпі;

·         правила користування телевізором, комп’ютером, мобільним телефоном;

·         правила дорожнього руху на перехресті, майдані, в місцях ремонту дороги, під час ДТП;

·         причини ДТП;

розпізнають:

·         ознаки дружніх стосунків;

·          способи тиску (умовляння, лестощі, погрози);

·         небезпечні ситуації, які потребують категоричної відмови;

·         види перехресть;

Учень/учениця пояснюють:

·         чому окремі інфекційні хвороби набули соціального значення;

·         необхідність гуманного ставлення до людей з особливими потребами;

аналізують:

·         вплив шкідливих звичок (куріння, вживання  алкоголю) на здоров’я;

·         поведінку  дитини у місцях великого скупчення людей;

уміють:

·         знайомитися з людьми;

·         аналізувати позитивний і негативний вплив друзів;

·         критично ставитися до реклами алкоголю і тютюну;

·         правильно реагувати на обзивання, намовляння, бійки та інші дії своїх однолітків;

·         надавати допомогу і моральну підтримку тим, хто цього потребує;

·         уникати небезпечних місць в своєму мікрорайоні/населеному пункті;

·         дотримуватися правил переходу дороги в місцях перехресть, майданів з урахуванням місцевих умов;

·         безпечної поведінки у натовпі, під час масових шкільних заходів;

відтворюють:

·         порядок дій у ситуації опосередкованої небезпеки, виклику рятувальних служб

4. Психічна і духовна складові здоров'я

Самооцінка і поведінка людини.

Упевненість і самовпевненість.

Повага і самоповага. Вибір і досягнення мети.

Бажання, можливості, обов’язки. Воля і здоров’я людини.

 Звички і здоров’я. Формування звичок.

Розвиток творчих здібностей. Заохочення однолітків до здорового способу життя.

 

Практичні роботи

*Виконання проекту «Моя мета».

*Виконання проекту з формування корисної звички.

Виконання проекту: «Відомі параолімпійці».

Виконання проекту: «Здоров’я всьому голова!» (розроблення плану вистави, творчого конкурсу, змагання тощо за тематикою здорового способу життя).

Учень/учениця називають:

·         вольові якості людини;

·         приклади справ, гідних поваги;

наводять приклади:

·         активної, упевненої, пасивної і агресивної поведінки;

·         ситуацій, в яких гартується характер;

аналізують:

·         різницю між упевненістю і самовпевненістю;

·         відмінність між «хочу», «можу» і «треба»;

·         вплив звичок на здоров’я людини;

пояснюють:

·         що таке повага і самоповага;

·         вплив самооцінки на поведінку людини;

·         значення позитивного ставлення людини до життя;

уміють:

·         обирати мету, розробляти і виконувати план дій щодо досягнення мети (наприклад, формування корисної звички);

·         працювати в команді, мотивувати і зацікавлювати;

·         творчо мислити і продукувати ідеї для пояснення переваг здорового способу життя.

Підготовка і проведення вистави, творчого конкурсу, присвяченого заохоченню учнів до здорового способу життя (за рахунок резервних годин).

 

 

 

 

 

 

 

 

 



* Тут і далі практичні роботи, які слід виконувати не лише в класі, а й вдома з допомогою батьків.

Методичний кейтеринг.   Методичні афоризми.

 Людина залишає себе насамперед у людині, у цьому наше безсмертя.                  У цьому найвище щастя і сенс життя…

    Щастя не в тому, щоб робити завжди, що хочеш, а в тому, щоб завжди хотіти того, що робиш…

     Тільки той стане справжнім учителем, хто ніколи не забуває, що сам був дитиною…

Знання без виховання - меч в руках божевільного.

Учень, який напханий знанням, але не вміє їх застосовувати, нагадує фаршировану рибу, яка не вміє плавати

Учитель - помічник природи, а не її владика.
 

Бути людиною - велика праця,
яка не завжди доводиться до кінця.

Філософи - не просто мудреці.                  Вони сміливці, котрі бояться зазирнути туди, куди іншим - просто страшно.

Вільний час учителя — це корінь, який живить джерела педагогічної творчості 

Воспитатель! Какая возвышенная душа нужна тут... Поистине, чтобы создать человека, нужно самому быть отцом, или больше, чем человеком.

Хто дорожить життям думки, той знає дуже добре, що справжньою освітою є тільки самоосвіта... Треба вчитися в школі, але набагато більше треба вчитися після виходу зі школи, і це друге уміння за своїми результатами, за своїм впливом на людину й на суспільство, незрівнянно важливіше, ніж перше.

Без щирої, відкритої, переконливої, гарячої і рішучої вимоги не можна починати виховання колективу


...Один із секретів педагогічної творчості й полягає в тому, щоб пробудити в учителя інтерес до пошуку, до аналізу власної роботи

 

 Хто намагається розібратися в хорошому й поганому на своїх уроках, у своїх взаєминах з вихованцями, той уже досяг половини успіху

Народити та розвинути людину тілесно легше, ніж вихованням закладати в неї гарні думки

Яких би вершин у науці, літературі, громадському житті ти не досяг, які б глибини знань ти не опанував, завжди знайди в собі сили і мужність сказати "Я - неук"
Нам треба багато вчитися й багато знати, щоб тільки дізнатися, що ми нічого не знаємо.

Наші знання - це сума того, чого ми навчилися, й того, що ми забули.
 

Остерігайтеся хибного знання: воно небезпечніше за невігластво.

...Людей варто навчати найголовнішим чином того, щоб вони здобували знання не з книг, а спостерігали самі небо і землю, дуби і буки, тобто щоб вони досліджували і пізнавали самі предмети, а не пам'ятали тільки чужі спостереження і пояснення.

Будь-яке навчання людини, є не що інше, як мистецтво сприяти прагненню природи до свого власного розвитку
 

Приймай дитину з благоговінням, виховуй її з любов'ю, випускай вільною
 

Завдання школи - навчити жити. Ми повинні виховати людину, здатну створити своє особисте життя

Дитина - явище в нашому житті, а не випадковість

Зневага до виховання - загибель людей, сімей, держав і всього світу

Виховання розгортається як найперша в світі проблема - проблема життя як творчості

Творчості, як і будь-якої діяльності, можна вчитися

Мова-засіб не висловлювати думку,               а створювати її
Слово, як і злак хлібний, виростає з тієї землі, на якій живеш, і в яку ляжеш

Хто думає про науку, той любить її, а хто не любить, той ніколи не припиняє вчитися, хоча б зовні він і здавався бездіяльний

Ні про що не турбуватися, ні за чим не турбуватися - значить не жити, а бути мертвим. адже турбота - рух душі, а життя - це рух


Добрий розум робить легким будь-який спосіб життя. Як черевик і ступня не обернені врізнобіч, так і нахил душі створює відповідне до себе життя
 

Бери вершину - і матимеш середину

Той, хто не знає рідної материнської мови або цурається її, сам засуджує себе на злиденність душі, стає безбатченком.
... Самый простой, самый доступный ключ к нашему освобождению: личное неучастие во лжи! Пусть ложь все покрыла, пусть ложь всем владеет, но в самом малом упремся: пусть владеет не через меня! 

Здорова людина не та, яка не має проблем, а та, яка вміє дати їм раду.

У твоїй мові-твоє "я".
Навчити можна лише того, що любиш

Схиляюся перед природою, мистецтвом. 
Уклін свій шлю героям в небуття.
Та найсвятіший Бог - це добре серце, 
В якому б'ється тепле співчуття


Людина-найвищий продукт земної природи. Але для того щоб насолоджуватися
скарбами природи, людина має бути здоровою, сильною та розумною
Мета навчання дитини-дати їй можливість жити самостійно, без учителя

Моє заповітне бажання - передати тобі ту життєву мудрість, яку називають умінням жити

Мова-запорука існування народу. Захищаючи рідну мову, ти захищаєш свій народ, його гідність, його право на існування, право на майбутнє. Не ухиляйся від цієї боротьби

Захист рідної мови - найприродніший і найпростіший, найлегший і водночас найнеобхідніший спосіб національного самоутвердження і діяльності в ім'я народу. Маєш нагоду бути борцем за свій народ - будь ним!

Володіння рідною мовою - не заслуг а обов'язок патріота

Розмовляй рідною мовою - своєю і свого народу: скрізь, де її розуміють, з усіма, хто її розуміє. Не поступайся своїми мовними правами заради вигоди, привілеїв, лукавої похвали - це зрада свого народу

...без прагнення до наукової роботи вчитель неминуче потрапляє під владу трьох педагогічних демонів:
механічності, рутинності, банальності.       Він дерев'яніє, кам'яніє, опускається, а навчання перетворюється на натаскування й дресирування

Ні, наша мова не загине,
Її не знищать сили злі!
Ти власним світлом, Україно, 
Сіяти будеш на землі.
 

Освіта - найвизначніша з усіх земних благ, але тільки тоді, коли вона найкращої якості. Інакше вона абсолютно марна.
Людина-автор роману про саму себе, оригінального твору або плагіату

Ніхто тобі не друг, ніхто тобі не ворог, але будь-яка людина - великий тобі учитель.

У чому різниця між хорошим і Великим учителем? Хороший учитель розвиває здібності учня до певної межі, великий - відразу бачить цю межу.
 

Учитель потрібен дурню, учневі потрібен майстер.

Учителі поділяються на викладачів, наставників і вчителів.

Про достоїнства вчителя не можна судити за розмірами юрби, що прямує за ним. 
 

На питання, як учням досягти успіхів, Аристотель відповів:"Доганяти тих, хто попереду, і не чекати тих, хто позаду".

Багато знань не роблять людину розумною.
 

Розумна жінка може і фортецю взяти

Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові,
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.

Щоб не перетворити дитину в склад знань, комору правил та формул, треба вчити її мислити.

Нехай той, хто не може досягти бажаного, бажає досяжного.
 

І квіткою милуюся, і гаєм,
Захоплено дивлюся в небеса, 
Та ліпшої краси не знаю,
Ніж серця людського краса.

Уподібнюйся пальмі: чим міцніше її стискає скеля, тим швидше і прекрасніше здіймається вона догори.

 Визначай смак не по шкарлупі, а по ядру.

Розум завжди любить до чогось братися, і коли він не матиме доброго, тоді звертатиметься до 
поганого.

Урок - це дзеркало загальної і педагогічної культури вчителя, мірило його інтелектуального багатства, показник його світогляду і ерудиції.

В.Сухомлинський
Мова - це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. мова - це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам'ять. найцінніше
надбання віків, мова - це ще й музика, мелодика, фарби, буття, інтелектуальна і мисленнєва діяльність народу.
О.Гончар
Стан державної мови. рівень володіння нею. поширеність у різних сферах життя - усе це показник цивілізованості суспільства.
О. Пономарів
Мова зникає не тому, що її не вчать інші. а тому, що нею не говорять ті, хто її знає.
Х. Арце
Рушієм національного є дух. а ексистенцією духу є мова.
Вільгельм Гумбольт
Нації вмирають не від інфаркту, спочатку в них відбирають мову.
Ліна Костенко
Хто намагається розібратися в хорошому й поганому на своїх уроках, у своїх стосунках
з вихованцями. той вже досягнув половини успіху.
В.О. Сухомлинський
Майбутнє має кілька імен. для слабкої людини ім'я майбутнього-неможливість. Для слабкодухої- невідомість. для глибокодумної й доблесної - ідеал.
В.Гюго.
Будь-яке навчання людини - це не що інше, як мистецтво сприяти прагненню природи до свого розвитку.
І.Г. Песталоцці
Приймай дитину з благоговінням, враховуй її з любов'ю, випускай вільною.
Р. Штейнер.
Дім без жінки-тіло без душі.
Французьке прислів'я
Краса - це обіцянка щастя.
Ф. Ніцше 
У жінок є надзвичайна здатність породжувати ілюзії, бути не такими, які вони насправді.
М. Бердяєв
Риси жіночності - це ті важелі, за допомогою яких жінка керує та управляє чоловіком.
І. Кант 
Краса розуму викликає захоплення, краса душі змушує поважати.
Б. Фонтенель 
Комплімент підвищує продуктивність жінки вдвічі.
Ф. Саган
Ми завжди йдемо на компроміс - замість "бажаного" погоджуємося на " можливе".
Акутагава Рюноске
У природі немає дитини безталанної, ні на що не здатної. Кожному можна дати радість таорення.
В.О. Сухомлинський
Дехто вважає, що гра - це тільки забава, і немає чого тут думати - усе просто. А я впевнений в тому, що це одне з найскладніших педагогічних питань, від правильного розуміння якого залежить весь процес і виховання. і освіти.
В.М. Терський
Велику послугу справі виховання здійснив би той педагог, який би в подробицях дослідив якомога більше дитячих ігор і випробувавши їх на практиці, проаналізував їх вплив на дитячі натури.
К.Д.Ушинський
Рятуймо найменше слово
Від мародерства й брехні,
Рятуймо вкраїнську мову,
Коли ми ще гідні її.
М. Рябчук
Перше квітня
Сьогодні світ кипить дивами.
Вужі літають з ластівками.
Криницю чистить сажотрус.
Тіка від жаби чорногуз.
Дірявим ситом із ріки
Рак носить воду на грядки.
А на грядках не пагінці-
Ростуть на дріжджах окунці.
Їх вітер скошує косою.
Танцює сірий вовк з козою...
Я сію букви на папір.
А як не віриш - то не вір.
В. Лучук
Розум полягає не лише у знанні, але й у вмінні застосовувати ці знання.
Арістотель
У давнину найбагатшими були держави з найщедрішою природою, а нині - ті, де живуть найдіяльніші люди
Генрі Бокль
Усе, що Всевишній створив у світі, він створив і в людині.
Талмуд.
Очі дружби майже ніколи не помиляються.
Вольтер
Нехай мене чарують квіти, 
Нехай життя їм віддаю,
Ніяк я барвами досхочу
Своїх очей не напою...
О.Олесь
Якщо твої наміри на рік - сй жито, на десятиліття - саджай дерево, на выки - виховуй дытей.
Народна мудрість.
Для людини звук її імені є найсолодшим і найважливішим звуком людської мови.
Дейл Карнегі.
Чорнобильській трагедії - 20 років.
Є в ріднім краю, мов перлина в намисті,
Земля, де ялини шикуються в лісі,
Де жайвори пісню дарують на висі,
І тихо берези шепочуть: "По-ліс-ся..."
Там вітер-пустун на своїй колісниці
Хвилює ланизолотої пшениці,
Там синім вогнем ніжний льон пломениться,
У ріках виблискує чиста водиця.
Там люди щасливі. душею іскристі
Плекають багате колосся зернисте,
Простори землі - ніби чиста колиска,
І в гребенях турбіни співають нам пісню.
Як, може. втомлюсь у дорозі колись я,
То вмить пригадаю ялинку у лісі, Таємну розмову беріз на узліссі, -
Мов птах той, прилину до тебе, Полісся!
Іван Притика 
Роби добро не тільки тоді. коли тебе бачать люди; значно більше треба для того, 
щоби бути справжньою людиною, коли тебе ніхто не бачить.
В. Сухомлинський.

Я свою душу пустив у душу народу, і там я почорнів з розпуки.
В. Стефаник
Заговори - і я тебе побачу.
Сократ
Хочеш бути розумним, навчися розумно запитувати, уважно слухати, спокійно відповідати і припиняти розмову, 
коли нічого більше сказати.
І. Лафатер
Ні пеклом, ні раєм не повинен бути дім для дитини - але місцем, де можна жити (тільки не єдиним). Місцем, де жити хочеться, але не настільки, щоб прагнути ним обмежуватися. 
Звідки можна впевнено вийти й куди радо повертатись. Де все співвідноситься з життям, - де якщо й немає гармонії, є надія...
В. Леві.
Ви залишаєтесь дитиною, поки у вас є мати.
С. Джейєт
Не може бути людини без чеснот, так само як не може бути людини без жодної вади.
Дж. Ч. Добсон
Нехай людина добро приносить,
Бо світ навколо любові просить.
А. Потапова
Добре бачить тільки серце, найголовнішого очима не побачиш.
А. де Сент- Екзюпері
Те, що йде від серця, до серця й доходить
Дж. Піетт
Право на щастя можна заслужити лише істинною безкорисливістю і справжньою любов'ю.
Г.К. Андерсен
Щоб дитина була палко зацікавлена навчанням, їй необхідне багате, різноманітне, приваблююче, інтелектуальне життя.
В.О. Сухомлинський
Школа- не комора знань, а світоч розуму. Усі діти не можуть мати однакові здібності. І найважливіше завдання школи - виховання здібностей.
В. О. Сухомлинський
Головною потребою кожного школяра мають стати праця, самостійна думка, відкриття істини
В. О. Сухомлинський
Урок - "клітинка" педагогічного процесу. В ньому, як сонце у краплі води, відтворюються всі його сторони.
М. Скаткін
До хорошого уроку учитель готується все життя.
В. Сухомлинський
Учитель - це той, хто думає про зміни й інновації як про своє життя.
М. Фуллан
Педагогічна ідея - це повітря, в якому розправляє крила педагогічна творчість.
В. Сухомлинський
Замало бути обізнаним у нових ідеях, потрібно знати. де можна використати ці ідеї, вміти ними поводитись, а не лише захплюватись.
М. Фуллан
Вчитель повинен знати, що відбувається в душі кожної дитини. з чим вона прийшла до школи, - щоб не допустити жодного болючого дотику до вразливого дитячого серця.
В. Сухомлинський
Молодий спеціаліст стає хорошим учителем, перш за все, завдяки обстановці творчої праці педагогічного й учнівського колективів.
В. Сухомлинський.
Любов - це кара, це сумна в'язниця, Бог від якої заховав ключі.

Горе перемагає швидше, якщо помітить, що йому піддаються.
У. Шекспір 
Художники-очі людства. Вони відкривають у світі образи, на які всі дивилися, та ніхто не бачив до них.
М. Волошин 
Для того щоб бути хорошим викладачем, треба любити те. що викладаєш, і любити тих, кому викладаєш
В. Ключевський 
Вчителювання не втрачене мистецтво, але повага до вчителювання - втрачена традиція
Жак Барзен 
Урок - це дзеркало загальної і педагогічної куль тури вчителя, мірило його інтелектуального багатства, показник його світогляду і ерудиції
В. Сухоилинський
Між людиною освіченою й неосвіченою така сама різниця, як між живим і мертвим.
Аристотель
Життя - то трояка ружа...То чорне тобі покажеться, то жовте, а там, дивися, загориться червоним. Ніколи не знаєш, яку барву завтра уздриш
Чекаєш одної, а воно тобі показує другу...
М. Матіос 
Будь-яка справжня освіта досягається шляхом самоосвіти
М. Рубакін
Кредо інтерактивного навчання:
"Те, що я чую, я забуваю. Те, що я бачу й чую, я трохи пам'ятаю. Те, що я чую, бачу, обговорюю - я починаю розуміти. Коли я чую, бачу, обговорююю й 
роблю - я набуваю знань і навичок. Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром"

Наочнясть варта не тільки сотні слів, а й утричі ефективніша за одні лише слова.
Слова - це кольорові камінці. Мало їх назбирати - треба ще навчитися з них узори викладати.
Ірина Вільде
Ніщо не коштує нам так дешево і не цінується так дорого, як ввічливість.
М. де Сервантес
Дати дітям радість праці, радість успіху в навчанні, пробудити в їхніх серцях почуття гордості, власної гідності - це перша заповідь виховання.
В.О. Сухомлинський.
Ніколи шлях до знань не пролягає по шовковистій траві, усіяній ліліями, завжди людині доводиться дертися по голих скелях.
Джон Рескін
Книга хороша тоді, коли автор в ній говорить лише те, що потрібно і так, як це потрібно.
Пізнання душі багато в чому сприяє пізнанню будь-якої істини.
Арістотель
Найгіршим ступенем невігластва є фальшива наука. 
Алі бен Марабу
Зла людина схожа на вугілля, якщоне обпікає, то вимазує тебе.
Анахарсіс
В малих піщинках явленосвіти. 
Верхарн
Роками накопичений досвід може посперечатися із знанням. 
Акофф Р.


Людина не може ні чого навчити іншу людину. Вона може тільки допомогти знайти їй правду в своєму серці . 
Авґустин Блаженний
3 усіх шляхів, що ведуть до серця жінки, жалість - шлях наикоротшии.
Дж.Ґ.Байрон
В одній годині кохання - ціле життя.
О. Бальзак 
Не любити – справа серця; зраджувати - справа честі .
І . Вільде 
Навколо палаючої свічки завжди літає мошка , але чи винна в цьому свічка?
Ч.Діккенс
Найпрекрасніше відчуття - це відчуття таємниці .
А . Ейнштейн

Внутрішня свобода — ідеальний стан особистості.
С. Соловейчик
Без натхнення навчання перетворюється для дітей на тягар .
В . Сухомлинський
Повторення — мати навчання, але смертельний ворог творчості. Л.Мартинов
Прагнення до нового -— ] перша потреба людської уяви.
Ф. Стендаль
Виховання є мистецтвом,використання якого зростатиме протягом
багатьох поколінь.
І. Кант
Відновлення професійного обличчя педагогів — оце і є інновація.
Є.Шулешко
Гумор і знання — найважливіша надія цивілізації. 
Конрад Лоренц
Ставлення до жінки — найтояший вимірювач честі,совісті, порядності,
шляхетності, висока школа виховання чуйності.
В.Сухомлинськии
Від любові до жінки народилося все прекрасне на землі.
М. Горький
Вічно жіночне завжди було силою, що підносила кращих чоловіків. 
Р.Роллан
Здогад жінки набагато точніший за впевненість чоловіка.
Р. Кіплінґ
Про жінок завжди можна сказати щось нове, доки хоча б одна з них
залишиться на земній кулі.
С.Буффлер
Кожна сльоза, яку любляча жінка зрояює в сучасному світі, є тяжким звинуваченням проти чоловіків.
Д.Писарєв
Майже кожна жінка здатна в коханні на найвищий героїзм.
О.Купрін


Суть виховання полягає саме в тому, що старше покоління передає свій досвід, свою пристрасть, свої переконання молодшому поколінню.
Л.Макаренко
Головне, що визначає ефективність слова вчителя, — його чесність. Учні дуже
тонко відчувають щирість слів учителя, безпосередньо відгукуються на правдиве
слово. Ще тонше діти відчувають неправдиве, лицемірне слово.
В.Сухомлинський
Завдання виховання — привчити людину не тільки добре чинити, а й насолоджуватися хорошим; не тільки працювати, а й любити роботу. 
Я•Рескін
У справі виховання варто було б подбати про те, щоб разом із піклуванням про
розвиток і ндив і дуальних здібностей кожної людини виховувати в ній почуття
відповідальності по відношенню до своїх близьких.
А.Ейнштейн
Найкращий спосіб зробити дітей хорошими — зробити їх щасливими.
Оскар Вайлд
Людина повинна бути другом людей, — вона зо¬бов'язана їм усім, що є в неї і в ній.
М. Горький
Людина за своєю приро¬дою — істота суспільна.
Арістотель
Спілкування ошляхетнює й підносить; у суспільстві людина мимоволі, без будь-якого удавання тримається інакше, ніж наодинці.
Л. Фейєрбах
Люди разом можуть здійснити те, що не в змозі зробити самотужки; єднання умів і рук, концентрація їхніх сил може стати майже все¬могутньою.
Д. Уебстер
Людина, яка відділяє себе від інших людей, позбавляє себе щастя, бо чим більше вона відділяє себе, тим гірше її життя.
Л. Толстой
Бажання служити спіль¬ному благу неодмінно має бути потребою душі, умовою особистого щастя.
А. Чехов
Істинно величні ті, чиє серце б'ється для всіх.
Р. Роллан
Я не знаю жодної книж¬ної істини, яка була б для мене дорожчою за людину. Людина — це всесвіт, і не¬хай живе у віках вона, що но¬сить у собі весь світ.
М. Горький
Людина немислима поза суспільством.
Л. Толстой
У всіх відношеннях людина необхідна для людини.
Т. Шевченко.
Людина створена. Щоб жити в суспільстві; розлучіть її з ним, ізолюйте її – і думки її сплутаються, характер стане жорстоким, сотні безглуздих пристрастей зародяться в її душі. Божевільні ідеї пустять паростки в її мозку. Як дике терня посеред пустиря.
Д. Дідро.

Можна поступитися силі, але повністю підкорюються лише розумові.
л.-О.Бланкі
Свобода, якщо вона пустила коріння, швидко проростає.
Дж.Вашингтон
Мірилом твоєї культурності є твоє ставлення, але не до начальника, а до підлеглого.
Правда завжди перемагає; інша річ, що часом перемо¬га може прийти з фатальним запізненням.
/. Вільде
Бруд блистить, поки сонце світить.
У суперечці винен той, хто розумніший.
В.Гете
Знати багато мов — значить мати багато ключів до одно¬го і того ж замка.
Вольтер
Двічі в одну і ту ж річку увій¬ти неможливо.
Геракліт
Характер людини творить її долю.
Гераскінт
Грандіозні речі роблять гран¬діозними засобами, одна при¬рода робить велике даром. О. Герцем
Бездіяльне життя — перед¬часна смерть.
П. Буаст
Великі таланти не знають дріб’язковості.
О. Бальзак.
Кожен рано чи пізно потрапляє на свою поличку.
В. Белінський
За помилки державних діячів розплачується нація.
М. Бердяєв
Не той вчитель, хто одержав виховання й освіту вчителя. а той. у кого є внутрішня впевненість у тому, хто він є. ким повинен бути й не може бути іншим.
Лев Толстой
Щоб перетравити знання, потрібно поглинати їх з апетитом.
А. Франс
Нема права на знання, але є право на незнання.
Ервін Чаргаф(Біохімік)
Учень, який вчиться без бажання,- це птах без крил.
М. Сааді
Найбільше дитина потребує вашої любові саме тоді. коли найменше на неї заслуговує.
Емма Бомбек.
Ви кажета: діти мене втомлюють. Ви маєте рацію. Ви пояснюєте: потрібно опускатися до їхніх понять. Опускатися, нахилятися, згинатися, стискатися. помиляєтеся. Не від 
того, що потрібно підніматися до їх почуттів. підніматися. ставати навшпиньки. тягнутися. щоб не образити.
Януш Корчак
Нет ничего выше и прекраснее чем давать счастье многим людямё
Бетховен
Один эскиз гойиё четыре точки в темной глубине его акватинты скажут больше о нравах его страныЁ чем самые длинные его описанияё
Готье
Человечество околдовано неудержимым движением науки, и только искусство способно вернуть его к реальностиё
Б. Шоу
У чому різниця між гарним і великим учителем? Гарний учитель розвиває здатності учня до межі, великий учитель відразу бачить цю межу.
Марія Каллас
Дайте дитинству дозріти в дітях.
д. Дідро
Щоб змінювати людей, їх треба любити. Вплив на них пропорційний любові до них.
Й.Г. Песталоцці
Знання без виховання - це меч у руках божевільного.
Д.Мендєлєєв
Щастя цілого людства не варто й однієї дитячої сльозинки
Ф. Достоєвський
Людина - вища цінність, єдиний творець усіх досягнень культури на Землі, розумний центр Всесвіту, той пункт, від якого все повинно починатися і до якого все повинно повертатися.
Д.Дідро
Культура - це енергетичне явище людського духу і має природний характер. Вона виникає разом з людиною і є самоорганізованою системою людського духу, в просторі якого Космос реалізує свою творчість. тому така система живе і розвивається за Великими законами Космосу.
Л. Шапошніков
Ніякий меч не може зруйнувати істинної спадщини Культури. Людський розум може тимчасово ухилятися від першоджерел, та в суджену годину знову звернеться до них з оновленою міццю духу.
М. Реріх
Є в світі ще одна величезна сила, що рухається паралельно з силою смерті й спонуки і несе в собі впевненість, і ім'я її - Культура
А.Камю
Оберегти творчість - це означає врятувати людський геній.
Де Ла Прадель.
Духовне життя дитини повноцінне лише тоді, коли вона живе у світі гри, казки, музики. фантазії. творчості. Без цього вона - засушена квітка.
В. сухомлинський
Подчиненный перед лицом начальствующим должен иметь вид лихой и придурковатый, дабы разумением своим не смущать начальство...
Указ Петра І от 09.12.1709
Не кляніться письмово у вічній любові, кляніться усно!
Дон Амінадо
Є лише дві безконечні речі: Всесвіт і глупота. Втім, щодо Всесвіту я не впевнений.
Альберт Ейнштейн

Не бійтеся впускати в себе творчі ідеї, формальні доженуть нас самі.
Людмила Авескулова
Досвід збільшує нашу мудрість, але не зменшує нашу глупоту
Генрі Шоу
Вот так и ведется на нашем веку:
На каждый прилив - по отливу,
На каждого умного-по дураку -
Все поравну, все справедливо.
Б. Окуджава
Проти глупоти безсилі навіть боги
Йоган Шіллер

Посередній учитель викладає.
Хороший учитель пояснює.
Видатний учитель показує.
Великий учитель надихає.
Уільям Уорд 
Учитель - той, який не затискує, а визволяє, не пригнічує, а підносить, не мне, а формує, не диктує, а вчить, не вимагає, а запитує, переживає разом з дитиною багато натхненних хвилин...
Януш Корчак 
Роман- це дзеркало без амальгами: я ховаюся за ним, щоб бачити все. а мене щоб не бачив ніхто. дзеркало, в яке я дивлюся, я врешті-решт простягаю іншим
Бергедер Ф.
Роман - це дзеркало, з яким письменник іде по життю, відбиваючи все. що бачить довкола
О. де Бальзак. 
Кого боги бажають покарати, того вони роблять педагогом.
Сенека
Мета навчання дитини полягає в тому, щоб зробити її здатною розвиватися надалі без допомоги вчителя
Е. Хаббарт
Щоб бути гарнимвикладачем, треба любити те, що викладаєш, і любити тих, кому викдадаєш
В. Ключевський
Досвіченим стає той педагог, який уміє аналізувати свою працю
В. Сухомлинський 
У процесі навчання хороший учитель не стільки передає цінності (знання), скільки заражає своїм захопленням цими цінностями
А.Франс 
Поважати жінок - це обов'язок, якому кожна чесна людина має підкорятися.
Лопе де Вега 
Що громада скаже, то й пан не поможе
Укр. прислів'я
Людина повинна навчитися підкорятися собі, і бути підвладна своїм рішенням
Цицерон
Закон не гарантцє обіду, проте гарантує обідню перерву
В. Брудзинський 
Чорнила ученого й кров учня мають перед Небом обнакову вартість
Коран
Поганий вчитель пропонує істину, гарний вчить її знаходити
Дістервег
Треба багато вчитися. щоб мати трохи знань
Ш. Монтеск'є
Вся гордість учителя в учнях, у збільшенні посіяного ним насіння
Д.І. Менделєєв
Коли народ багато знає, ним важко керувати
Лоа-цзи
Словник -це всесвіт, розташований у хронологічному порядку
А.Франс
Людина освічена - та, що знає де знайти те, чого вона не знає.
Г. Зіммель
У 10 років кожна людина -геній, у 15 років - талант, а у 20 років -вона стає звичайною людиною.
Японське прислів'я
У біду потрапляють, як у прірву, - раптово, а до злочину - сходинками.
М. Бестужев-Марлинський
Меч правосуддя не має бути ножем
Ж.де Местр
Найвища насолода - зробити те, що на думку інших, ви зробити не в змозі. Уникайте тих, хто намагається похитнути вашу віру в себе. 
Ця риса властива низьким людям. Велика людина навпаки викликає у вас відчуття, що ви можете стати великим
Марк Твен
Хто чітко мислить, той чітко викладає
Артур Шопенгауер
Добре говорити - означає просто думати вголос
Е. Ренан 
Не навчайте своїх дітей так, як навчали вас. вони народились в інші часи.
Народна мудрість
Слова - це листя на дереві мови, і якщо якесь листя падає. то інше займає його місце.
Джон Френч
Мова - це місто, для побудови якого кожна людська ястота принесла камінь
Ральф Валдо Емерсон
Учитель - це той же вчений, але в своїй особливій лабораторії, де він, всебічно вивчаючи учнів, невпинно творить, щоденно веде пошуки найдосконаліших методів проектування доль і душ людських.
Б. Патон 
Доброта - це мова, яку можуть почути глухі і побачити сліпі
Марк Твен
Не зри на зовнішність мою, роздивись внутрішність мою
Данило Заточник
Поза модолю людини просто не існує
В. Зайцев
...Что есть красота?
И почему ее обожествляют люди?
Сосуд она, в котором пустота, 
Или огонь мерцающий в сосуде?
М. Заболоцький
Кожен українець - це троїсті музики. Одне - думає, друге каже, третє робить.
І. Драч
Лише той не падає, хто ніколи не піднімався вгору.
Хауделлі
Як виховувати дітей, знає кожен, за винятком тих, у кого вони є.
О"Рурк
Учитель, який передає дитині знання, - це ремісник, той. хто виховує характер, - гарний митець у своїй справі
С. Русова
Той, хто вміє запитувати, той уміє навчати
К. Ушинський
Професійно компетентною є така праця вчителя, яка забезпечує на досить високому рівні здійснення педагогічної діяльності
А. Маркова
Замало бути обізнаним у нових ідеях. Потрібно знати, де можна використати ці ідеї, вміти з ними поводитися, а не лише захоплюватись.
М. Фурман
Творчість, майстерність, досконалість - це, насамперед, наполеглива праця
В. Сухомлинський
Бути великим -значить бути таким, якого не розуміють
О. Уайльд
Освіта-найвеличніше з усіх земних благ, але тільки тоді, коли вона найвищої якості. Інакше вона абсолютно не потрібна
Р. Кіплінг
Посад багато, проте таланти трапляються нечасто
Вольтер
Я-жінка. Ви чуєте, люди, я свічка,
Запалена Господом на віки,
Хто каже, що я підкорятись повинна?..
Я-жінка! Я вільна, як думка одвічна...
Катерина Сенченко
... Один із секретів педагогічної творчості в тому, щоб пробудити у викладача інтерес до пошуку. до аналізу власної роботи
В. Сухомлинський
Три риси, необхідні сучасному вчителеві: високий професіоналізм, духовна культура, любов до дітей
Гейл Годвін
Учитель - головний ключ навчального процесу. Він вирішує, успішною чи неуспішною буде робота над шкільною програмою
Сидні Гункс
Справжнє навчання - це чверть підготовки і три четверті театру
Гейл Годвін
Алмаз запишався б, якби поет порівняв його з людським серцем

Один банкет лучше ста анкет.
 

Наши пищевые вещества должны быть лечебным средством, а наши лечебные средства должны быть пищевыми веществами. Гиппократ

За сладкое приходится горько расплачиваться. Леонардо да Винчи

Если есть у тебя для жилья закуток - 
В наше подлое время - и хлеба кусок, 
Если ты никому не слуга, не хозяин - 
Счастлив ты и воистину духом высок. Омар Хайям

Голод укрощает даже льва. ДаниэльДефо

Людина залишає себе насамперед у людині, у цьому наше безсмертя.                  У цьому найвище щастя і сенс життя…


    Щастя не в тому, щоб робити завжди, що хочеш, а в тому, щоб завжди хотіти того, що робиш…


     Тільки той стане справжнім учителем, хто ніколи не забуває, що сам був дитиною…

 

Знання без виховання - меч в руках божевільного.

Учень, який напханий знанням, але не вміє їх застосовувати, нагадує фаршировану рибу, яка не вміє плавати

Учитель - помічник природи, а не її владика.

 

Бути людиною - велика праця,
яка не завжди доводиться до кінця.

Філософи - не просто мудреці.                  Вони сміливці, котрі бояться зазирнути туди, куди іншим - просто страшно.

Вільний час учителя — це корінь, який живить джерела педагогічної творчості 

Воспитатель! Какая возвышенная душа нужна тут... Поистине, чтобы создать человека, нужно самому быть отцом, или больше, чем человеком.

Хто дорожить життям думки, той знає дуже добре, що справжньою освітою є тільки самоосвіта... Треба вчитися в школі, але набагато більше треба вчитися після виходу зі школи, і це друге уміння за своїми результатами, за своїм впливом на людину й на суспільство, незрівнянно важливіше, ніж перше.
 


Без щирої, відкритої, переконливої, гарячої і рішучої вимоги не можна починати виховання колективу


...Один із секретів педагогічної творчості й полягає в тому, щоб пробудити в учителя інтерес до пошуку, до аналізу власної роботи

 

 Хто намагається розібратися в хорошому й поганому на своїх уроках, у своїх взаєминах з вихованцями, той уже досяг половини успіху

Народити та розвинути людину тілесно легше, ніж вихованням закладати в неї гарні думки

Яких би вершин у науці, літературі, громадському житті ти не досяг, які б глибини знань ти не опанував, завжди знайди в собі сили і мужність сказати "Я - неук"
Нам треба багато вчитися й багато знати, щоб тільки дізнатися, що ми нічого не знаємо.

Наші знання - це сума того, чого ми навчилися, й того, що ми забули.
 

Остерігайтеся хибного знання: воно небезпечніше за невігластво.

...Людей варто навчати найголовнішим чином того, щоб вони здобували знання не з книг, а спостерігали самі небо і землю, дуби і буки, тобто щоб вони досліджували і пізнавали самі предмети, а не пам'ятали тільки чужі спостереження і пояснення.

Будь-яке навчання людини, є не що інше, як мистецтво сприяти прагненню природи до свого власного розвитку
 


Приймай дитину з благоговінням, виховуй її з любов'ю, випускай вільною
 

Завдання школи - навчити жити. Ми повинні виховати людину, здатну створити своє особисте життя

Дитина - явище в нашому житті, а не випадковість

Зневага до виховання - загибель людей, сімей, держав і всього світу

Виховання розгортається як найперша в світі проблема - проблема життя як творчості

Творчості, як і будь-якої діяльності, можна вчитися

Мова-засіб не висловлювати думку,               а створювати її
Слово, як і злак хлібний, виростає з тієї землі, на якій живеш, і в яку ляжеш

Хто думає про науку, той любить її, а хто не любить, той ніколи не припиняє вчитися, хоча б зовні він і здавався бездіяльний

Ні про що не турбуватися, ні за чим не турбуватися - значить не жити, а бути мертвим. адже турбота - рух душі, а життя - це рух


Добрий розум робить легким будь-який спосіб життя. Як черевик і ступня не обернені врізнобіч, так і нахил душі створює відповідне до себе життя
 

Бери вершину - і матимеш середину

Той, хто не знає рідної материнської мови або цурається її, сам засуджує себе на злиденність душі, стає безбатченком.
... Самый простой, самый доступный ключ к нашему освобождению: личное неучастие во лжи! Пусть ложь все покрыла, пусть ложь всем владеет, но в самом малом упремся: пусть владеет не через меня! 

Здорова людина не та, яка не має проблем, а та, яка вміє дати їм раду.
 

У твоїй мові-твоє "я".

Навчити можна лише того, що любиш

Схиляюся перед природою, мистецтвом. 
Уклін свій шлю героям в небуття.
Та найсвятіший Бог - це добре серце, 
В якому б'ється тепле співчуття


Людина-найвищий продукт земної природи. Але для того щоб насолоджуватися
скарбами природи, людина має бути здоровою, сильною та розумною
Мета навчання дитини-дати їй можливість жити самостійно, без учителя

Моє заповітне бажання - передати тобі ту життєву мудрість, яку називають умінням жити

Мова-запорука існування народу. Захищаючи рідну мову, ти захищаєш свій народ, його гідність, його право на існування, право на майбутнє. Не ухиляйся від цієї боротьби

Захист рідної мови - найприродніший і найпростіший, найлегший і водночас найнеобхідніший спосіб національного самоутвердження і діяльності в ім'я народу. Маєш нагоду бути борцем за свій народ - будь ним!

Володіння рідною мовою - не заслуга,           а обов'язок патріота

Розмовляй рідною мовою - своєю і свого народу: скрізь, де її розуміють, з усіма, хто її розуміє. Не поступайся своїми мовними правами заради вигоди, привілеїв, лукавої похвали - це зрада свого народу

...без прагнення до наукової роботи вчитель неминуче потрапляє під владу трьох педагогічних демонів:
механічності, рутинності, банальності.       Він дерев'яніє, кам'яніє, опускається, а навчання перетворюється на натаскування й дресирування

Ні, наша мова не загине,
Її не знищать сили злі!
Ти власним світлом, Україно, 
Сіяти будеш на землі.
 

Освіта - найвизначніша з усіх земних благ, але тільки тоді, коли вона найкращої якості. Інакше вона абсолютно марна.
Людина-автор роману про саму себе, оригінального твору або плагіату

Ніхто тобі не друг, ніхто тобі не ворог, але будь-яка людина - великий тобі учитель.

У чому різниця між хорошим і Великим учителем? Хороший учитель розвиває здібності учня до певної межі, великий - відразу бачить цю межу.
 

Учитель потрібен дурню, учневі потрібен майстер.

Учителі поділяються на викладачів, наставників і вчителів.

Про достоїнства вчителя не можна судити за розмірами юрби, що прямує за ним. 

 

На питання, як учням досягти успіхів, Аристотель відповів:"Доганяти тих, хто попереду, і не чекати тих, хто позаду".


Багато знань не роблять людину розумною.
 

Розумна жінка може і фортецю взяти

Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові,
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.

Щоб не перетворити дитину в склад знань, комору правил та формул, треба вчити її мислити.

Нехай той, хто не може досягти бажаного, бажає досяжного.

 

І квіткою милуюся, і гаєм,
Захоплено дивлюся в небеса, 
Та ліпшої краси не знаю,
Ніж серця людського краса.

Уподібнюйся пальмі: чим міцніше її стискає скеля, тим швидше і прекрасніше здіймається вона догори.

 

 Визначай смак не по шкарлупі, а по ядру.

 

Розум завжди любить до чогось братися, і коли він не матиме доброго, тоді звертатиметься до 
поганого.

Урок - це дзеркало загальної і педагогічної культури вчителя, мірило його інтелектуального багатства, показник його світогляду і ерудиції.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

В.Сухомлинський
Мова - це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. мова - це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам'ять. найцінніше
надбання віків, мова - це ще й музика, мелодика, фарби, буття, інтелектуальна і мисленнєва діяльність народу.
О.Гончар
Стан державної мови. рівень володіння нею. поширеність у різних сферах життя - усе це показник цивілізованості суспільства.
О. Пономарів
Мова зникає не тому, що її не вчать інші. а тому, що нею не говорять ті, хто її знає.
Х. Арце
Рушієм національного є дух. а ексистенцією духу є мова.
Вільгельм Гумбольт
Нації вмирають не від інфаркту, спочатку в них відбирають мову.
Ліна Костенко
Хто намагається розібратися в хорошому й поганому на своїх уроках, у своїх стосунках
з вихованцями. той вже досягнув половини успіху.
В.О. Сухомлинський
Майбутнє має кілька імен. для слабкої людини ім'я майбутнього-неможливість. Для слабкодухої- невідомість. для глибокодумної й доблесної - ідеал.
В.Гюго.
Будь-яке навчання людини - це не що інше, як мистецтво сприяти прагненню природи до свого розвитку.
І.Г. Песталоцці
Приймай дитину з благоговінням, враховуй її з любов'ю, випускай вільною.
Р. Штейнер.
Дім без жінки-тіло без душі.
Французьке прислів'я
Краса - це обіцянка щастя.
Ф. Ніцше 
У жінок є надзвичайна здатність породжувати ілюзії, бути не такими, які вони насправді.
М. Бердяєв
Риси жіночності - це ті важелі, за допомогою яких жінка керує та управляє чоловіком.
І. Кант 
Краса розуму викликає захоплення, краса душі змушує поважати.
Б. Фонтенель 
Комплімент підвищує продуктивність жінки вдвічі.
Ф. Саган
Ми завжди йдемо на компроміс - замість "бажаного" погоджуємося на " можливе".
Акутагава Рюноске
У природі немає дитини безталанної, ні на що не здатної. Кожному можна дати радість таорення.
В.О. Сухомлинський
Дехто вважає, що гра - це тільки забава, і немає чого тут думати - усе просто. А я впевнений в тому, що це одне з найскладніших педагогічних питань, від правильного розуміння якого залежить весь процес і виховання. і освіти.
В.М. Терський
Велику послугу справі виховання здійснив би той педагог, який би в подробицях дослідив якомога більше дитячих ігор і випробувавши їх на практиці, проаналізував їх вплив на дитячі натури.
К.Д.Ушинський
Рятуймо найменше слово
Від мародерства й брехні,
Рятуймо вкраїнську мову,
Коли ми ще гідні її.
М. Рябчук
Перше квітня
Сьогодні світ кипить дивами.
Вужі літають з ластівками.
Криницю чистить сажотрус.
Тіка від жаби чорногуз.
Дірявим ситом із ріки
Рак носить воду на грядки.
А на грядках не пагінці-
Ростуть на дріжджах окунці.
Їх вітер скошує косою.
Танцює сірий вовк з козою...
Я сію букви на папір.
А як не віриш - то не вір.
В. Лучук
Розум полягає не лише у знанні, але й у вмінні застосовувати ці знання.
Арістотель
У давнину найбагатшими були держави з найщедрішою природою, а нині - ті, де живуть найдіяльніші люди
Генрі Бокль
Усе, що Всевишній створив у світі, він створив і в людині.
Талмуд.
Очі дружби майже ніколи не помиляються.
Вольтер
Нехай мене чарують квіти, 
Нехай життя їм віддаю,
Ніяк я барвами досхочу
Своїх очей не напою...
О.Олесь
Якщо твої наміри на рік - сй жито, на десятиліття - саджай дерево, на выки - виховуй дытей.
Народна мудрість.
Для людини звук її імені є найсолодшим і найважливішим звуком людської мови.
Дейл Карнегі.
Чорнобильській трагедії - 20 років.
Є в ріднім краю, мов перлина в намисті,
Земля, де ялини шикуються в лісі,
Де жайвори пісню дарують на висі,
І тихо берези шепочуть: "По-ліс-ся..."
Там вітер-пустун на своїй колісниці
Хвилює ланизолотої пшениці,
Там синім вогнем ніжний льон пломениться,
У ріках виблискує чиста водиця.
Там люди щасливі. душею іскристі
Плекають багате колосся зернисте,
Простори землі - ніби чиста колиска,
І в гребенях турбіни співають нам пісню.
Як, може. втомлюсь у дорозі колись я,
То вмить пригадаю ялинку у лісі, Таємну розмову беріз на узліссі, -
Мов птах той, прилину до тебе, Полісся!
Іван Притика 
Роби добро не тільки тоді. коли тебе бачать люди; значно більше треба для того, 
щоби бути справжньою людиною, коли тебе ніхто не бачить.
В. Сухомлинський.

Я свою душу пустив у душу народу, і там я почорнів з розпуки.
В. Стефаник
Заговори - і я тебе побачу.
Сократ
Хочеш бути розумним, навчися розумно запитувати, уважно слухати, спокійно відповідати і припиняти розмову, 
коли нічого більше сказати.
І. Лафатер
Ні пеклом, ні раєм не повинен бути дім для дитини - але місцем, де можна жити (тільки не єдиним). Місцем, де жити хочеться, але не настільки, щоб прагнути ним обмежуватися. 
Звідки можна впевнено вийти й куди радо повертатись. Де все співвідноситься з життям, - де якщо й немає гармонії, є надія...
В. Леві.
Ви залишаєтесь дитиною, поки у вас є мати.
С. Джейєт
Не може бути людини без чеснот, так само як не може бути людини без жодної вади.
Дж. Ч. Добсон
Нехай людина добро приносить,
Бо світ навколо любові просить.
А. Потапова
Добре бачить тільки серце, найголовнішого очима не побачиш.
А. де Сент- Екзюпері
Те, що йде від серця, до серця й доходить
Дж. Піетт
Право на щастя можна заслужити лише істинною безкорисливістю і справжньою любов'ю.
Г.К. Андерсен
Щоб дитина була палко зацікавлена навчанням, їй необхідне багате, різноманітне, приваблююче, інтелектуальне життя.
В.О. Сухомлинський
Школа- не комора знань, а світоч розуму. Усі діти не можуть мати однакові здібності. І найважливіше завдання школи - виховання здібностей.
В. О. Сухомлинський
Головною потребою кожного школяра мають стати праця, самостійна думка, відкриття істини
В. О. Сухомлинський
Урок - "клітинка" педагогічного процесу. В ньому, як сонце у краплі води, відтворюються всі його сторони.
М. Скаткін
До хорошого уроку учитель готується все життя.
В. Сухомлинський
Учитель - це той, хто думає про зміни й інновації як про своє життя.
М. Фуллан
Педагогічна ідея - це повітря, в якому розправляє крила педагогічна творчість.
В. Сухомлинський
Замало бути обізнаним у нових ідеях, потрібно знати. де можна використати ці ідеї, вміти ними поводитись, а не лише захплюватись.
М. Фуллан
Вчитель повинен знати, що відбувається в душі кожної дитини. з чим вона прийшла до школи, - щоб не допустити жодного болючого дотику до вразливого дитячого серця.
В. Сухомлинський
Молодий спеціаліст стає хорошим учителем, перш за все, завдяки обстановці творчої праці педагогічного й учнівського колективів.
В. Сухомлинський.
Любов - це кара, це сумна в'язниця, Бог від якої заховав ключі.

Горе перемагає швидше, якщо помітить, що йому піддаються.
У. Шекспір 
Художники-очі людства. Вони відкривають у світі образи, на які всі дивилися, та ніхто не бачив до них.
М. Волошин 
Для того щоб бути хорошим викладачем, треба любити те. що викладаєш, і любити тих, кому викладаєш
В. Ключевський 
Вчителювання не втрачене мистецтво, але повага до вчителювання - втрачена традиція
Жак Барзен 
Урок - це дзеркало загальної і педагогічної куль тури вчителя, мірило його інтелектуального багатства, показник його світогляду і ерудиції
В. Сухоилинський
Між людиною освіченою й неосвіченою така сама різниця, як між живим і мертвим.
Аристотель
Життя - то трояка ружа...То чорне тобі покажеться, то жовте, а там, дивися, загориться червоним. Ніколи не знаєш, яку барву завтра уздриш
Чекаєш одної, а воно тобі показує другу...
М. Матіос 
Будь-яка справжня освіта досягається шляхом самоосвіти
М. Рубакін
Кредо інтерактивного навчання:
"Те, що я чую, я забуваю. Те, що я бачу й чую, я трохи пам'ятаю. Те, що я чую, бачу, обговорюю - я починаю розуміти. Коли я чую, бачу, обговорююю й 
роблю - я набуваю знань і навичок. Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром"

Наочнясть варта не тільки сотні слів, а й утричі ефективніша за одні лише слова.
Слова - це кольорові камінці. Мало їх назбирати - треба ще навчитися з них узори викладати.
Ірина Вільде
Ніщо не коштує нам так дешево і не цінується так дорого, як ввічливість.
М. де Сервантес
Дати дітям радість праці, радість успіху в навчанні, пробудити в їхніх серцях почуття гордості, власної гідності - це перша заповідь виховання.
В.О. Сухомлинський.
Ніколи шлях до знань не пролягає по шовковистій траві, усіяній ліліями, завжди людині доводиться дертися по голих скелях.
Джон Рескін
Книга хороша тоді, коли автор в ній говорить лише те, що потрібно і так, як це потрібно.
Пізнання душі багато в чому сприяє пізнанню будь-якої істини.
Арістотель
Найгіршим ступенем невігластва є фальшива наука. 
Алі бен Марабу
Зла людина схожа на вугілля, якщоне обпікає, то вимазує тебе.
Анахарсіс
В малих піщинках явленосвіти. 
Верхарн
Роками накопичений досвід може посперечатися із знанням. 
Акофф Р.


Людина не може ні чого навчити іншу людину. Вона може тільки допомогти знайти їй правду в своєму серці . 
Авґустин Блаженний
3 усіх шляхів, що ведуть до серця жінки, жалість - шлях наикоротшии.
Дж.Ґ.Байрон
В одній годині кохання - ціле життя.
О. Бальзак 
Не любити – справа серця; зраджувати - справа честі .
І . Вільде 
Навколо палаючої свічки завжди літає мошка , але чи винна в цьому свічка?
Ч.Діккенс
Найпрекрасніше відчуття - це відчуття таємниці .
А . Ейнштейн

Внутрішня свобода — ідеальний стан особистості.
С. Соловейчик
Без натхнення навчання перетворюється для дітей на тягар .
В . Сухомлинський
Повторення — мати навчання, але смертельний ворог творчості. Л.Мартинов
Прагнення до нового -— ] перша потреба людської уяви.
Ф. Стендаль
Виховання є мистецтвом,використання якого зростатиме протягом
багатьох поколінь.
І. Кант
Відновлення професійного обличчя педагогів — оце і є інновація.
Є.Шулешко
Гумор і знання — найважливіша надія цивілізації. 
Конрад Лоренц
Ставлення до жінки — найтояший вимірювач честі,совісті, порядності,
шляхетності, висока школа виховання чуйності.
В.Сухомлинськии
Від любові до жінки народилося все прекрасне на землі.
М. Горький
Вічно жіночне завжди було силою, що підносила кращих чоловіків. 
Р.Роллан
Здогад жінки набагато точніший за впевненість чоловіка.
Р. Кіплінґ
Про жінок завжди можна сказати щось нове, доки хоча б одна з них
залишиться на земній кулі.
С.Буффлер
Кожна сльоза, яку любляча жінка зрояює в сучасному світі, є тяжким звинуваченням проти чоловіків.
Д.Писарєв
Майже кожна жінка здатна в коханні на найвищий героїзм.
О.Купрін


Суть виховання полягає саме в тому, що старше покоління передає свій досвід, свою пристрасть, свої переконання молодшому поколінню.
Л.Макаренко
Головне, що визначає ефективність слова вчителя, — його чесність. Учні дуже
тонко відчувають щирість слів учителя, безпосередньо відгукуються на правдиве
слово. Ще тонше діти відчувають неправдиве, лицемірне слово.
В.Сухомлинський
Завдання виховання — привчити людину не тільки добре чинити, а й насолоджуватися хорошим; не тільки працювати, а й любити роботу. 
Я•Рескін
У справі виховання варто було б подбати про те, щоб разом із піклуванням про
розвиток і ндив і дуальних здібностей кожної людини виховувати в ній почуття
відповідальності по відношенню до своїх близьких.
А.Ейнштейн
Найкращий спосіб зробити дітей хорошими — зробити їх щасливими.
Оскар Вайлд
Людина повинна бути другом людей, — вона зо¬бов'язана їм усім, що є в неї і в ній.
М. Горький
Людина за своєю приро¬дою — істота суспільна.
Арістотель
Спілкування ошляхетнює й підносить; у суспільстві людина мимоволі, без будь-якого удавання тримається інакше, ніж наодинці.
Л. Фейєрбах
Люди разом можуть здійснити те, що не в змозі зробити самотужки; єднання умів і рук, концентрація їхніх сил може стати майже все¬могутньою.
Д. Уебстер
Людина, яка відділяє себе від інших людей, позбавляє себе щастя, бо чим більше вона відділяє себе, тим гірше її життя.
Л. Толстой
Бажання служити спіль¬ному благу неодмінно має бути потребою душі, умовою особистого щастя.
А. Чехов
Істинно величні ті, чиє серце б'ється для всіх.
Р. Роллан
Я не знаю жодної книж¬ної істини, яка була б для мене дорожчою за людину. Людина — це всесвіт, і не¬хай живе у віках вона, що но¬сить у собі весь світ.
М. Горький
Людина немислима поза суспільством.
Л. Толстой
У всіх відношеннях людина необхідна для людини.
Т. Шевченко.
Людина створена. Щоб жити в суспільстві; розлучіть її з ним, ізолюйте її – і думки її сплутаються, характер стане жорстоким, сотні безглуздих пристрастей зародяться в її душі. Божевільні ідеї пустять паростки в її мозку. Як дике терня посеред пустиря.
Д. Дідро.

Можна поступитися силі, але повністю підкорюються лише розумові.
л.-О.Бланкі
Свобода, якщо вона пустила коріння, швидко проростає.
Дж.Вашингтон
Мірилом твоєї культурності є твоє ставлення, але не до начальника, а до підлеглого.
Правда завжди перемагає; інша річ, що часом перемо¬га може прийти з фатальним запізненням.
/. Вільде
Бруд блистить, поки сонце світить.
У суперечці винен той, хто розумніший.
В.Гете
Знати багато мов — значить мати багато ключів до одно¬го і того ж замка.
Вольтер
Двічі в одну і ту ж річку увій¬ти неможливо.
Геракліт
Характер людини творить її долю.
Гераскінт
Грандіозні речі роблять гран¬діозними засобами, одна при¬рода робить велике даром. О. Герцем
Бездіяльне життя — перед¬часна смерть.
П. Буаст
Великі таланти не знають дріб’язковості.
О. Бальзак.
Кожен рано чи пізно потрапляє на свою поличку.
В. Белінський
За помилки державних діячів розплачується нація.
М. Бердяєв
Не той вчитель, хто одержав виховання й освіту вчителя. а той. у кого є внутрішня впевненість у тому, хто він є. ким повинен бути й не може бути іншим.
Лев Толстой
Щоб перетравити знання, потрібно поглинати їх з апетитом.
А. Франс
Нема права на знання, але є право на незнання.
Ервін Чаргаф(Біохімік)
Учень, який вчиться без бажання,- це птах без крил.
М. Сааді
Найбільше дитина потребує вашої любові саме тоді. коли найменше на неї заслуговує.
Емма Бомбек.
Ви кажета: діти мене втомлюють. Ви маєте рацію. Ви пояснюєте: потрібно опускатися до їхніх понять. Опускатися, нахилятися, згинатися, стискатися. помиляєтеся. Не від 
того, що потрібно підніматися до їх почуттів. підніматися. ставати навшпиньки. тягнутися. щоб не образити.
Януш Корчак
Нет ничего выше и прекраснее чем давать счастье многим людямё
Бетховен
Один эскиз гойиё четыре точки в темной глубине его акватинты скажут больше о нравах его страныЁ чем самые длинные его описанияё
Готье
Человечество околдовано неудержимым движением науки, и только искусство способно вернуть его к реальностиё
Б. Шоу
У чому різниця між гарним і великим учителем? Гарний учитель розвиває здатності учня до межі, великий учитель відразу бачить цю межу.
Марія Каллас
Дайте дитинству дозріти в дітях.
д. Дідро
Щоб змінювати людей, їх треба любити. Вплив на них пропорційний любові до них.
Й.Г. Песталоцці
Знання без виховання - це меч у руках божевільного.
Д.Мендєлєєв
Щастя цілого людства не варто й однієї дитячої сльозинки
Ф. Достоєвський
Людина - вища цінність, єдиний творець усіх досягнень культури на Землі, розумний центр Всесвіту, той пункт, від якого все повинно починатися і до якого все повинно повертатися.
Д.Дідро
Культура - це енергетичне явище людського духу і має природний характер. Вона виникає разом з людиною і є самоорганізованою системою людського духу, в просторі якого Космос реалізує свою творчість. тому така система живе і розвивається за Великими законами Космосу.
Л. Шапошніков
Ніякий меч не може зруйнувати істинної спадщини Культури. Людський розум може тимчасово ухилятися від першоджерел, та в суджену годину знову звернеться до них з оновленою міццю духу.
М. Реріх
Є в світі ще одна величезна сила, що рухається паралельно з силою смерті й спонуки і несе в собі впевненість, і ім'я її - Культура
А.Камю
Оберегти творчість - це означає врятувати людський геній.
Де Ла Прадель.
Духовне життя дитини повноцінне лише тоді, коли вона живе у світі гри, казки, музики. фантазії. творчості. Без цього вона - засушена квітка.
В. сухомлинський
Подчиненный перед лицом начальствующим должен иметь вид лихой и придурковатый, дабы разумением своим не смущать начальство...
Указ Петра І от 09.12.1709
Не кляніться письмово у вічній любові, кляніться усно!
Дон Амінадо
Є лише дві безконечні речі: Всесвіт і глупота. Втім, щодо Всесвіту я не впевнений.
Альберт Ейнштейн

Не бійтеся впускати в себе творчі ідеї, формальні доженуть нас самі.
Людмила Авескулова
Досвід збільшує нашу мудрість, але не зменшує нашу глупоту
Генрі Шоу
Вот так и ведется на нашем веку:
На каждый прилив - по отливу,
На каждого умного-по дураку -
Все поравну, все справедливо.
Б. Окуджава
Проти глупоти безсилі навіть боги
Йоган Шіллер

Посередній учитель викладає.
Хороший учитель пояснює.
Видатний учитель показує.
Великий учитель надихає.
Уільям Уорд 
Учитель - той, який не затискує, а визволяє, не пригнічує, а підносить, не мне, а формує, не диктує, а вчить, не вимагає, а запитує, переживає разом з дитиною багато натхненних хвилин...
Януш Корчак 
Роман- це дзеркало без амальгами: я ховаюся за ним, щоб бачити все. а мене щоб не бачив ніхто. дзеркало, в яке я дивлюся, я врешті-решт простягаю іншим
Бергедер Ф.
Роман - це дзеркало, з яким письменник іде по життю, відбиваючи все. що бачить довкола
О. де Бальзак. 
Кого боги бажають покарати, того вони роблять педагогом.
Сенека
Мета навчання дитини полягає в тому, щоб зробити її здатною розвиватися надалі без допомоги вчителя
Е. Хаббарт
Щоб бути гарнимвикладачем, треба любити те, що викладаєш, і любити тих, кому викдадаєш
В. Ключевський
Досвіченим стає той педагог, який уміє аналізувати свою працю
В. Сухомлинський 
У процесі навчання хороший учитель не стільки передає цінності (знання), скільки заражає своїм захопленням цими цінностями
А.Франс 
Поважати жінок - це обов'язок, якому кожна чесна людина має підкорятися.
Лопе де Вега 
Що громада скаже, то й пан не поможе
Укр. прислів'я
Людина повинна навчитися підкорятися собі, і бути підвладна своїм рішенням
Цицерон
Закон не гарантцє обіду, проте гарантує обідню перерву
В. Брудзинський 
Чорнила ученого й кров учня мають перед Небом обнакову вартість
Коран
Поганий вчитель пропонує істину, гарний вчить її знаходити
Дістервег
Треба багато вчитися. щоб мати трохи знань
Ш. Монтеск'є
Вся гордість учителя в учнях, у збільшенні посіяного ним насіння
Д.І. Менделєєв
Коли народ багато знає, ним важко керувати
Лоа-цзи
Словник -це всесвіт, розташований у хронологічному порядку
А.Франс
Людина освічена - та, що знає де знайти те, чого вона не знає.
Г. Зіммель
У 10 років кожна людина -геній, у 15 років - талант, а у 20 років -вона стає звичайною людиною.
Японське прислів'я
У біду потрапляють, як у прірву, - раптово, а до злочину - сходинками.
М. Бестужев-Марлинський
Меч правосуддя не має бути ножем
Ж.де Местр
Найвища насолода - зробити те, що на думку інших, ви зробити не в змозі. Уникайте тих, хто намагається похитнути вашу віру в себе. 
Ця риса властива низьким людям. Велика людина навпаки викликає у вас відчуття, що ви можете стати великим
Марк Твен
Хто чітко мислить, той чітко викладає
Артур Шопенгауер
Добре говорити - означає просто думати вголос
Е. Ренан 
Не навчайте своїх дітей так, як навчали вас. вони народились в інші часи.
Народна мудрість
Слова - це листя на дереві мови, і якщо якесь листя падає. то інше займає його місце.
Джон Френч
Мова - це місто, для побудови якого кожна людська ястота принесла камінь
Ральф Валдо Емерсон
Учитель - це той же вчений, але в своїй особливій лабораторії, де він, всебічно вивчаючи учнів, невпинно творить, щоденно веде пошуки найдосконаліших методів проектування доль і душ людських.
Б. Патон 
Доброта - це мова, яку можуть почути глухі і побачити сліпі
Марк Твен
Не зри на зовнішність мою, роздивись внутрішність мою
Данило Заточник
Поза модолю людини просто не існує
В. Зайцев
...Что есть красота?
И почему ее обожествляют люди?
Сосуд она, в котором пустота, 
Или огонь мерцающий в сосуде?
М. Заболоцький
Кожен українець - це троїсті музики. Одне - думає, друге каже, третє робить.
І. Драч
Лише той не падає, хто ніколи не піднімався вгору.
Хауделлі
Як виховувати дітей, знає кожен, за винятком тих, у кого вони є.
О"Рурк
Учитель, який передає дитині знання, - це ремісник, той. хто виховує характер, - гарний митець у своїй справі
С. Русова
Той, хто вміє запитувати, той уміє навчати
К. Ушинський
Професійно компетентною є така праця вчителя, яка забезпечує на досить високому рівні здійснення педагогічної діяльності
А. Маркова
Замало бути обізнаним у нових ідеях. Потрібно знати, де можна використати ці ідеї, вміти з ними поводитися, а не лише захоплюватись.
М. Фурман
Творчість, майстерність, досконалість - це, насамперед, наполеглива праця
В. Сухомлинський
Бути великим -значить бути таким, якого не розуміють
О. Уайльд
Освта - найвеличніше з усіх земних благ, але тільки тоді, коли вона найвищої якості. Інакше вона абсолютно не потрібна
Р. Кіплінг
Посад багато, проте таланти трапляються нечасто
Вольтер
Я-жінка. Ви чуєте, люди, я свічка,
Запалена Господом на віки,
Хто каже, що я підкорятись повинна?..
Я-жінка! Я вільна, як думка одвічна...
Катерина Сенченко
... Один із секретів педагогічної творчості в тому, щоб пробудити у викладача інтерес до пошуку. до аналізу власної роботи
В. Сухомлинський
Три риси, необхідні сучасному вчителеві: високий професіоналізм, духовна культура, любов до дітей
Гейл Годвін
Учитель - головний ключ навчального процесу. Він вирішує, успішною чи неуспішною буде робота над шкільною програмою
Сидні Гункс
Справжнє навчання - це чверть підготовки і три четверті театру
Гейл Годвін
Алмаз запишався б, якби поет порівняв його з людським серцем

 

Один банкет лучше ста анкет.
 

Наши пищевые вещества должны быть лечебным средством, а наши лечебные средства должны быть пищевыми веществами. Гиппократ

За сладкое приходится горько расплачиваться. Леонардо да Винчи

Если есть у тебя для жилья закуток - 
В наше подлое время - и хлеба кусок, 
Если ты никому не слуга, не хозяин - 
Счастлив ты и воистину духом высок. Омар Хайям

Голод укрощает даже льва. ДаниэльДефо

 

Людина залишає себе насамперед у людині, у цьому наше безсмертя.                  У цьому найвище щастя і сенс життя…


    Щастя не в тому, щоб робити завжди, що хочеш, а в тому, щоб завжди хотіти того, що робиш…


     Тільки той стане справжнім учителем, хто ніколи не забуває, що сам був дитиною…

 

Знання без виховання - меч в руках божевільного.

Учень, який напханий знанням, але не вміє їх застосовувати, нагадує фаршировану рибу, яка не вміє плавати

Учитель - помічник природи, а не її владика.

 

Бути людиною - велика праця,
яка не завжди доводиться до кінця.

Філософи - не просто мудреці.                  Вони сміливці, котрі бояться зазирнути туди, куди іншим - просто страшно.

Вільний час учителя — це корінь, який живить джерела педагогічної творчості 

Воспитатель! Какая возвышенная душа нужна тут... Поистине, чтобы создать человека, нужно самому быть отцом, или больше, чем человеком.

Хто дорожить життям думки, той знає дуже добре, що справжньою освітою є тільки самоосвіта... Треба вчитися в школі, але набагато більше треба вчитися після виходу зі школи, і це друге уміння за своїми результатами, за своїм впливом на людину й на суспільство, незрівнянно важливіше, ніж перше.
 


Без щирої, відкритої, переконливої, гарячої і рішучої вимоги не можна починати виховання колективу


...Один із секретів педагогічної творчості й полягає в тому, щоб пробудити в учителя інтерес до пошуку, до аналізу власної роботи

 

 Хто намагається розібратися в хорошому й поганому на своїх уроках, у своїх взаєминах з вихованцями, той уже досяг половини успіху

Народити та розвинути людину тілесно легше, ніж вихованням закладати в неї гарні думки

Яких би вершин у науці, літературі, громадському житті ти не досяг, які б глибини знань ти не опанував, завжди знайди в собі сили і мужність сказати "Я - неук"
Нам треба багато вчитися й багато знати, щоб тільки дізнатися, що ми нічого не знаємо.

Наші знання - це сума того, чого ми навчилися, й того, що ми забули.
 

Остерігайтеся хибного знання: воно небезпечніше за невігластво.

...Людей варто навчати найголовнішим чином того, щоб вони здобували знання не з книг, а спостерігали самі небо і землю, дуби і буки, тобто щоб вони досліджували і пізнавали самі предмети, а не пам'ятали тільки чужі спостереження і пояснення.

Будь-яке навчання людини, є не що інше, як мистецтво сприяти прагненню природи до свого власного розвитку
 


Приймай дитину з благоговінням, виховуй її з любов'ю, випускай вільною
 

Завдання школи - навчити жити. Ми повинні виховати людину, здатну створити своє особисте життя

Дитина - явище в нашому житті, а не випадковість

Зневага до виховання - загибель людей, сімей, держав і всього світу

Виховання розгортається як найперша в світі проблема - проблема життя як творчості

Творчості, як і будь-якої діяльності, можна вчитися

Мова-засіб не висловлювати думку,               а створювати її
Слово, як і злак хлібний, виростає з тієї землі, на якій живеш, і в яку ляжеш

Хто думає про науку, той любить її, а хто не любить, той ніколи не припиняє вчитися, хоча б зовні він і здавався бездіяльний

Ні про що не турбуватися, ні за чим не турбуватися - значить не жити, а бути мертвим. адже турбота - рух душі, а життя - це рух


Добрий розум робить легким будь-який спосіб життя. Як черевик і ступня не обернені врізнобіч, так і нахил душі створює відповідне до себе життя
 

Бери вершину - і матимеш середину

Той, хто не знає рідної материнської мови або цурається її, сам засуджує себе на злиденність душі, стає безбатченком.
... Самый простой, самый доступный ключ к нашему освобождению: личное неучастие во лжи! Пусть ложь все покрыла, пусть ложь всем владеет, но в самом малом упремся: пусть владеет не через меня! 

Здорова людина не та, яка не має проблем, а та, яка вміє дати їм раду.
 

У твоїй мові-твоє "я".

Навчити можна лише того, що любиш

Схиляюся перед природою, мистецтвом. 
Уклін свій шлю героям в небуття.
Та найсвятіший Бог - це добре серце, 
В якому б'ється тепле співчуття


Людина-найвищий продукт земної природи. Але для того щоб насолоджуватися
скарбами природи, людина має бути здоровою, сильною та розумною
Мета навчання дитини-дати їй можливість жити самостійно, без учителя

Моє заповітне бажання - передати тобі ту життєву мудрість, яку називають умінням жити

Мова-запорука існування народу. Захищаючи рідну мову, ти захищаєш свій народ, його гідність, його право на існування, право на майбутнє. Не ухиляйся від цієї боротьби

Захист рідної мови - найприродніший і найпростіший, найлегший і водночас найнеобхідніший спосіб національного самоутвердження і діяльності в ім'я народу. Маєш нагоду бути борцем за свій народ - будь ним!

Володіння рідною мовою - не заслуга,           а обов'язок патріота

Розмовляй рідною мовою - своєю і свого народу: скрізь, де її розуміють, з усіма, хто її розуміє. Не поступайся своїми мовними правами заради вигоди, привілеїв, лукавої похвали - це зрада свого народу

...без прагнення до наукової роботи вчитель неминуче потрапляє під владу трьох педагогічних демонів:
механічності, рутинності, банальності.       Він дерев'яніє, кам'яніє, опускається, а навчання перетворюється на натаскування й дресирування

Ні, наша мова не загине,
Її не знищать сили злі!
Ти власним світлом, Україно, 
Сіяти будеш на землі.
 

Освіта - найвизначніша з усіх земних благ, але тільки тоді, коли вона найкращої якості. Інакше вона абсолютно марна.
Людина-автор роману про саму себе, оригінального твору або плагіату

Ніхто тобі не друг, ніхто тобі не ворог, але будь-яка людина - великий тобі учитель.

У чому різниця між хорошим і Великим учителем? Хороший учитель розвиває здібності учня до певної межі, великий - відразу бачить цю межу.
 

Учитель потрібен дурню, учневі потрібен майстер.

Учителі поділяються на викладачів, наставників і вчителів.

Про достоїнства вчителя не можна судити за розмірами юрби, що прямує за ним. 

 

На питання, як учням досягти успіхів, Аристотель відповів:"Доганяти тих, хто попереду, і не чекати тих, хто позаду".


Багато знань не роблять людину розумною.
 

Розумна жінка може і фортецю взяти

Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові,
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.

Щоб не перетворити дитину в склад знань, комору правил та формул, треба вчити її мислити.

Нехай той, хто не може досягти бажаного, бажає досяжного.

 

І квіткою милуюся, і гаєм,
Захоплено дивлюся в небеса, 
Та ліпшої краси не знаю,
Ніж серця людського краса.

Уподібнюйся пальмі: чим міцніше її стискає скеля, тим швидше і прекрасніше здіймається вона догори.

 

 Визначай смак не по шкарлупі, а по ядру.

 

Розум завжди любить до чогось братися, і коли він не матиме доброго, тоді звертатиметься до 
поганого.

Урок - це дзеркало загальної і педагогічної культури вчителя, мірило його інтелектуального багатства, показник його світогляду і ерудиції.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

В.Сухомлинський
Мова - це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. мова - це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам'ять. найцінніше
надбання віків, мова - це ще й музика, мелодика, фарби, буття, інтелектуальна і мисленнєва діяльність народу.
О.Гончар
Стан державної мови. рівень володіння нею. поширеність у різних сферах життя - усе це показник цивілізованості суспільства.
О. Пономарів
Мова зникає не тому, що її не вчать інші. а тому, що нею не говорять ті, хто її знає.
Х. Арце
Рушієм національного є дух. а ексистенцією духу є мова.
Вільгельм Гумбольт
Нації вмирають не від інфаркту, спочатку в них відбирають мову.
Ліна Костенко
Хто намагається розібратися в хорошому й поганому на своїх уроках, у своїх стосунках
з вихованцями. той вже досягнув половини успіху.
В.О. Сухомлинський
Майбутнє має кілька імен. для слабкої людини ім'я майбутнього-неможливість. Для слабкодухої- невідомість. для глибокодумної й доблесної - ідеал.
В.Гюго.
Будь-яке навчання людини - це не що інше, як мистецтво сприяти прагненню природи до свого розвитку.
І.Г. Песталоцці
Приймай дитину з благоговінням, враховуй її з любов'ю, випускай вільною.
Р. Штейнер.
Дім без жінки-тіло без душі.
Французьке прислів'я
Краса - це обіцянка щастя.
Ф. Ніцше 
У жінок є надзвичайна здатність породжувати ілюзії, бути не такими, які вони насправді.
М. Бердяєв
Риси жіночності - це ті важелі, за допомогою яких жінка керує та управляє чоловіком.
І. Кант 
Краса розуму викликає захоплення, краса душі змушує поважати.
Б. Фонтенель 
Комплімент підвищує продуктивність жінки вдвічі.
Ф. Саган
Ми завжди йдемо на компроміс - замість "бажаного" погоджуємося на " можливе".
Акутагава Рюноске
У природі немає дитини безталанної, ні на що не здатної. Кожному можна дати радість таорення.
В.О. Сухомлинський
Дехто вважає, що гра - це тільки забава, і немає чого тут думати - усе просто. А я впевнений в тому, що це одне з найскладніших педагогічних питань, від правильного розуміння якого залежить весь процес і виховання. і освіти.
В.М. Терський
Велику послугу справі виховання здійснив би той педагог, який би в подробицях дослідив якомога більше дитячих ігор і випробувавши їх на практиці, проаналізував їх вплив на дитячі натури.
К.Д.Ушинський
Рятуймо найменше слово
Від мародерства й брехні,
Рятуймо вкраїнську мову,
Коли ми ще гідні її.
М. Рябчук
Перше квітня
Сьогодні світ кипить дивами.
Вужі літають з ластівками.
Криницю чистить сажотрус.
Тіка від жаби чорногуз.
Дірявим ситом із ріки
Рак носить воду на грядки.
А на грядках не пагінці-
Ростуть на дріжджах окунці.
Їх вітер скошує косою.
Танцює сірий вовк з козою...
Я сію букви на папір.
А як не віриш - то не вір.
В. Лучук
Розум полягає не лише у знанні, але й у вмінні застосовувати ці знання.
Арістотель
У давнину найбагатшими були держави з найщедрішою природою, а нині - ті, де живуть найдіяльніші люди
Генрі Бокль
Усе, що Всевишній створив у світі, він створив і в людині.
Талмуд.
Очі дружби майже ніколи не помиляються.
Вольтер
Нехай мене чарують квіти, 
Нехай життя їм віддаю,
Ніяк я барвами досхочу
Своїх очей не напою...
О.Олесь
Якщо твої наміри на рік - сй жито, на десятиліття - саджай дерево, на выки - виховуй дытей.
Народна мудрість.
Для людини звук її імені є найсолодшим і найважливішим звуком людської мови.
Дейл Карнегі.
Чорнобильській трагедії - 20 років.
Є в ріднім краю, мов перлина в намисті,
Земля, де ялини шикуються в лісі,
Де жайвори пісню дарують на висі,
І тихо берези шепочуть: "По-ліс-ся..."
Там вітер-пустун на своїй колісниці
Хвилює ланизолотої пшениці,
Там синім вогнем ніжний льон пломениться,
У ріках виблискує чиста водиця.
Там люди щасливі. душею іскристі
Плекають багате колосся зернисте,
Простори землі - ніби чиста колиска,
І в гребенях турбіни співають нам пісню.
Як, може. втомлюсь у дорозі колись я,
То вмить пригадаю ялинку у лісі, Таємну розмову беріз на узліссі, -
Мов птах той, прилину до тебе, Полісся!
Іван Притика 
Роби добро не тільки тоді. коли тебе бачать люди; значно більше треба для того, 
щоби бути справжньою людиною, коли тебе ніхто не бачить.
В. Сухомлинський.

Я свою душу пустив у душу народу, і там я почорнів з розпуки.
В. Стефаник
Заговори - і я тебе побачу.
Сократ
Хочеш бути розумним, навчися розумно запитувати, уважно слухати, спокійно відповідати і припиняти розмову, 
коли нічого більше сказати.
І. Лафатер
Ні пеклом, ні раєм не повинен бути дім для дитини - але місцем, де можна жити (тільки не єдиним). Місцем, де жити хочеться, але не настільки, щоб прагнути ним обмежуватися. 
Звідки можна впевнено вийти й куди радо повертатись. Де все співвідноситься з життям, - де якщо й немає гармонії, є надія...
В. Леві.
Ви залишаєтесь дитиною, поки у вас є мати.
С. Джейєт
Не може бути людини без чеснот, так само як не може бути людини без жодної вади.
Дж. Ч. Добсон
Нехай людина добро приносить,
Бо світ навколо любові просить.
А. Потапова
Добре бачить тільки серце, найголовнішого очима не побачиш.
А. де Сент- Екзюпері
Те, що йде від серця, до серця й доходить
Дж. Піетт
Право на щастя можна заслужити лише істинною безкорисливістю і справжньою любов'ю.
Г.К. Андерсен
Щоб дитина була палко зацікавлена навчанням, їй необхідне багате, різноманітне, приваблююче, інтелектуальне життя.
В.О. Сухомлинський
Школа- не комора знань, а світоч розуму. Усі діти не можуть мати однакові здібності. І найважливіше завдання школи - виховання здібностей.
В. О. Сухомлинський
Головною потребою кожного школяра мають стати праця, самостійна думка, відкриття істини
В. О. Сухомлинський
Урок - "клітинка" педагогічного процесу. В ньому, як сонце у краплі води, відтворюються всі його сторони.
М. Скаткін
До хорошого уроку учитель готується все життя.
В. Сухомлинський
Учитель - це той, хто думає про зміни й інновації як про своє життя.
М. Фуллан
Педагогічна ідея - це повітря, в якому розправляє крила педагогічна творчість.
В. Сухомлинський
Замало бути обізнаним у нових ідеях, потрібно знати. де можна використати ці ідеї, вміти ними поводитись, а не лише захплюватись.
М. Фуллан
Вчитель повинен знати, що відбувається в душі кожної дитини. з чим вона прийшла до школи, - щоб не допустити жодного болючого дотику до вразливого дитячого серця.
В. Сухомлинський
Молодий спеціаліст стає хорошим учителем, перш за все, завдяки обстановці творчої праці педагогічного й учнівського колективів.
В. Сухомлинський.
Любов - це кара, це сумна в'язниця, Бог від якої заховав ключі.

Горе перемагає швидше, якщо помітить, що йому піддаються.
У. Шекспір 
Художники-очі людства. Вони відкривають у світі образи, на які всі дивилися, та ніхто не бачив до них.
М. Волошин 
Для того щоб бути хорошим викладачем, треба любити те. що викладаєш, і любити тих, кому викладаєш
В. Ключевський 
Вчителювання не втрачене мистецтво, але повага до вчителювання - втрачена традиція
Жак Барзен 
Урок - це дзеркало загальної і педагогічної куль тури вчителя, мірило його інтелектуального багатства, показник його світогляду і ерудиції
В. Сухоилинський
Між людиною освіченою й неосвіченою така сама різниця, як між живим і мертвим.
Аристотель
Життя - то трояка ружа...То чорне тобі покажеться, то жовте, а там, дивися, загориться червоним. Ніколи не знаєш, яку барву завтра уздриш
Чекаєш одної, а воно тобі показує другу...
М. Матіос 
Будь-яка справжня освіта досягається шляхом самоосвіти
М. Рубакін
Кредо інтерактивного навчання:
"Те, що я чую, я забуваю. Те, що я бачу й чую, я трохи пам'ятаю. Те, що я чую, бачу, обговорюю - я починаю розуміти. Коли я чую, бачу, обговорююю й 
роблю - я набуваю знань і навичок. Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром"

Наочнясть варта не тільки сотні слів, а й утричі ефективніша за одні лише слова.
Слова - це кольорові камінці. Мало їх назбирати - треба ще навчитися з них узори викладати.
Ірина Вільде
Ніщо не коштує нам так дешево і не цінується так дорого, як ввічливість.
М. де Сервантес
Дати дітям радість праці, радість успіху в навчанні, пробудити в їхніх серцях почуття гордості, власної гідності - це перша заповідь виховання.
В.О. Сухомлинський.
Ніколи шлях до знань не пролягає по шовковистій траві, усіяній ліліями, завжди людині доводиться дертися по голих скелях.
Джон Рескін
Книга хороша тоді, коли автор в ній говорить лише те, що потрібно і так, як це потрібно.
Пізнання душі багато в чому сприяє пізнанню будь-якої істини.
Арістотель
Найгіршим ступенем невігластва є фальшива наука. 
Алі бен Марабу
Зла людина схожа на вугілля, якщоне обпікає, то вимазує тебе.
Анахарсіс
В малих піщинках явленосвіти. 
Верхарн
Роками накопичений досвід може посперечатися із знанням. 
Акофф Р.


Людина не може ні чого навчити іншу людину. Вона може тільки допомогти знайти їй правду в своєму серці . 
Авґустин Блаженний
3 усіх шляхів, що ведуть до серця жінки, жалість - шлях наикоротшии.
Дж.Ґ.Байрон
В одній годині кохання - ціле життя.
О. Бальзак 
Не любити – справа серця; зраджувати - справа честі .
І . Вільде 
Навколо палаючої свічки завжди літає мошка , але чи винна в цьому свічка?
Ч.Діккенс
Найпрекрасніше відчуття - це відчуття таємниці .
А . Ейнштейн

Внутрішня свобода — ідеальний стан особистості.
С. Соловейчик
Без натхнення навчання перетворюється для дітей на тягар .
В . Сухомлинський
Повторення — мати навчання, але смертельний ворог творчості. Л.Мартинов
Прагнення до нового -— ] перша потреба людської уяви.
Ф. Стендаль
Виховання є мистецтвом,використання якого зростатиме протягом
багатьох поколінь.
І. Кант
Відновлення професійного обличчя педагогів — оце і є інновація.
Є.Шулешко
Гумор і знання — найважливіша надія цивілізації. 
Конрад Лоренц
Ставлення до жінки — найтояший вимірювач честі,совісті, порядності,
шляхетності, висока школа виховання чуйності.
В.Сухомлинськии
Від любові до жінки народилося все прекрасне на землі.
М. Горький
Вічно жіночне завжди було силою, що підносила кращих чоловіків. 
Р.Роллан
Здогад жінки набагато точніший за впевненість чоловіка.
Р. Кіплінґ
Про жінок завжди можна сказати щось нове, доки хоча б одна з них
залишиться на земній кулі.
С.Буффлер
Кожна сльоза, яку любляча жінка зрояює в сучасному світі, є тяжким звинуваченням проти чоловіків.
Д.Писарєв
Майже кожна жінка здатна в коханні на найвищий героїзм.
О.Купрін


Суть виховання полягає саме в тому, що старше покоління передає свій досвід, свою пристрасть, свої переконання молодшому поколінню.
Л.Макаренко
Головне, що визначає ефективність слова вчителя, — його чесність. Учні дуже
тонко відчувають щирість слів учителя, безпосередньо відгукуються на правдиве
слово. Ще тонше діти відчувають неправдиве, лицемірне слово.
В.Сухомлинський
Завдання виховання — привчити людину не тільки добре чинити, а й насолоджуватися хорошим; не тільки працювати, а й любити роботу. 
Я•Рескін
У справі виховання варто було б подбати про те, щоб разом із піклуванням про
розвиток і ндив і дуальних здібностей кожної людини виховувати в ній почуття
відповідальності по відношенню до своїх близьких.
А.Ейнштейн
Найкращий спосіб зробити дітей хорошими — зробити їх щасливими.
Оскар Вайлд
Людина повинна бути другом людей, — вона зо¬бов'язана їм усім, що є в неї і в ній.
М. Горький
Людина за своєю приро¬дою — істота суспільна.
Арістотель
Спілкування ошляхетнює й підносить; у суспільстві людина мимоволі, без будь-якого удавання тримається інакше, ніж наодинці.
Л. Фейєрбах
Люди разом можуть здійснити те, що не в змозі зробити самотужки; єднання умів і рук, концентрація їхніх сил може стати майже все¬могутньою.
Д. Уебстер
Людина, яка відділяє себе від інших людей, позбавляє себе щастя, бо чим більше вона відділяє себе, тим гірше її життя.
Л. Толстой
Бажання служити спіль¬ному благу неодмінно має бути потребою душі, умовою особистого щастя.
А. Чехов
Істинно величні ті, чиє серце б'ється для всіх.
Р. Роллан
Я не знаю жодної книж¬ної істини, яка була б для мене дорожчою за людину. Людина — це всесвіт, і не¬хай живе у віках вона, що но¬сить у собі весь світ.
М. Горький
Людина немислима поза суспільством.
Л. Толстой
У всіх відношеннях людина необхідна для людини.
Т. Шевченко.
Людина створена. Щоб жити в суспільстві; розлучіть її з ним, ізолюйте її – і думки її сплутаються, характер стане жорстоким, сотні безглуздих пристрастей зародяться в її душі. Божевільні ідеї пустять паростки в її мозку. Як дике терня посеред пустиря.
Д. Дідро.

Можна поступитися силі, але повністю підкорюються лише розумові.
л.-О.Бланкі
Свобода, якщо вона пустила коріння, швидко проростає.
Дж.Вашингтон
Мірилом твоєї культурності є твоє ставлення, але не до начальника, а до підлеглого.
Правда завжди перемагає; інша річ, що часом перемо¬га може прийти з фатальним запізненням.
/. Вільде
Бруд блистить, поки сонце світить.
У суперечці винен той, хто розумніший.
В.Гете
Знати багато мов — значить мати багато ключів до одно¬го і того ж замка.
Вольтер
Двічі в одну і ту ж річку увій¬ти неможливо.
Геракліт
Характер людини творить її долю.
Гераскінт
Грандіозні речі роблять гран¬діозними засобами, одна при¬рода робить велике даром. О. Герцем
Бездіяльне життя — перед¬часна смерть.
П. Буаст
Великі таланти не знають дріб’язковості.
О. Бальзак.
Кожен рано чи пізно потрапляє на свою поличку.
В. Белінський
За помилки державних діячів розплачується нація.
М. Бердяєв
Не той вчитель, хто одержав виховання й освіту вчителя. а той. у кого є внутрішня впевненість у тому, хто він є. ким повинен бути й не може бути іншим.
Лев Толстой
Щоб перетравити знання, потрібно поглинати їх з апетитом.
А. Франс
Нема права на знання, але є право на незнання.
Ервін Чаргаф(Біохімік)
Учень, який вчиться без бажання,- це птах без крил.
М. Сааді
Найбільше дитина потребує вашої любові саме тоді. коли найменше на неї заслуговує.
Емма Бомбек.
Ви кажета: діти мене втомлюють. Ви маєте рацію. Ви пояснюєте: потрібно опускатися до їхніх понять. Опускатися, нахилятися, згинатися, стискатися. помиляєтеся. Не від 
того, що потрібно підніматися до їх почуттів. підніматися. ставати навшпиньки. тягнутися. щоб не образити.
Януш Корчак
Нет ничего выше и прекраснее чем давать счастье многим людямё
Бетховен
Один эскиз гойиё четыре точки в темной глубине его акватинты скажут больше о нравах его страныЁ чем самые длинные его описанияё
Готье
Человечество околдовано неудержимым движением науки, и только искусство способно вернуть его к реальностиё
Б. Шоу
У чому різниця між гарним і великим учителем? Гарний учитель розвиває здатності учня до межі, великий учитель відразу бачить цю межу.
Марія Каллас
Дайте дитинству дозріти в дітях.
д. Дідро
Щоб змінювати людей, їх треба любити. Вплив на них пропорційний любові до них.
Й.Г. Песталоцці
Знання без виховання - це меч у руках божевільного.
Д.Мендєлєєв
Щастя цілого людства не варто й однієї дитячої сльозинки
Ф. Достоєвський
Людина - вища цінність, єдиний творець усіх досягнень культури на Землі, розумний центр Всесвіту, той пункт, від якого все повинно починатися і до якого все повинно повертатися.
Д.Дідро
Культура - це енергетичне явище людського духу і має природний характер. Вона виникає разом з людиною і є самоорганізованою системою людського духу, в просторі якого Космос реалізує свою творчість. тому така система живе і розвивається за Великими законами Космосу.
Л. Шапошніков
Ніякий меч не може зруйнувати істинної спадщини Культури. Людський розум може тимчасово ухилятися від першоджерел, та в суджену годину знову звернеться до них з оновленою міццю духу.
М. Реріх
Є в світі ще одна величезна сила, що рухається паралельно з силою смерті й спонуки і несе в собі впевненість, і ім'я її - Культура
А.Камю
Оберегти творчість - це означає врятувати людський геній.
Де Ла Прадель.
Духовне життя дитини повноцінне лише тоді, коли вона живе у світі гри, казки, музики. фантазії. творчості. Без цього вона - засушена квітка.
В. сухомлинський
Подчиненный перед лицом начальствующим должен иметь вид лихой и придурковатый, дабы разумением своим не смущать начальство...
Указ Петра І от 09.12.1709
Не кляніться письмово у вічній любові, кляніться усно!
Дон Амінадо
Є лише дві безконечні речі: Всесвіт і глупота. Втім, щодо Всесвіту я не впевнений.
Альберт Ейнштейн

Не бійтеся впускати в себе творчі ідеї, формальні доженуть нас самі.
Людмила Авескулова
Досвід збільшує нашу мудрість, але не зменшує нашу глупоту
Генрі Шоу
Вот так и ведется на нашем веку:
На каждый прилив - по отливу,
На каждого умного-по дураку -
Все поравну, все справедливо.
Б. Окуджава
Проти глупоти безсилі навіть боги
Йоган Шіллер

Посередній учитель викладає.
Хороший учитель пояснює.
Видатний учитель показує.
Великий учитель надихає.
Уільям Уорд 
Учитель - той, який не затискує, а визволяє, не пригнічує, а підносить, не мне, а формує, не диктує, а вчить, не вимагає, а запитує, переживає разом з дитиною багато натхненних хвилин...
Януш Корчак 
Роман- це дзеркало без амальгами: я ховаюся за ним, щоб бачити все. а мене щоб не бачив ніхто. дзеркало, в яке я дивлюся, я врешті-решт простягаю іншим
Бергедер Ф.
Роман - це дзеркало, з яким письменник іде по життю, відбиваючи все. що бачить довкола
О. де Бальзак. 
Кого боги бажають покарати, того вони роблять педагогом.
Сенека
Мета навчання дитини полягає в тому, щоб зробити її здатною розвиватися надалі без допомоги вчителя
Е. Хаббарт
Щоб бути гарнимвикладачем, треба любити те, що викладаєш, і любити тих, кому викдадаєш
В. Ключевський
Досвіченим стає той педагог, який уміє аналізувати свою працю
В. Сухомлинський 
У процесі навчання хороший учитель не стільки передає цінності (знання), скільки заражає своїм захопленням цими цінностями
А.Франс 
Поважати жінок - це обов'язок, якому кожна чесна людина має підкорятися.
Лопе де Вега 
Що громада скаже, то й пан не поможе
Укр. прислів'я
Людина повинна навчитися підкорятися собі, і бути підвладна своїм рішенням
Цицерон
Закон не гарантцє обіду, проте гарантує обідню перерву
В. Брудзинський 
Чорнила ученого й кров учня мають перед Небом обнакову вартість
Коран
Поганий вчитель пропонує істину, гарний вчить її знаходити
Дістервег
Треба багато вчитися. щоб мати трохи знань
Ш. Монтеск'є
Вся гордість учителя в учнях, у збільшенні посіяного ним насіння
Д.І. Менделєєв
Коли народ багато знає, ним важко керувати
Лоа-цзи
Словник -це всесвіт, розташований у хронологічному порядку
А.Франс
Людина освічена - та, що знає де знайти те, чого вона не знає.
Г. Зіммель
У 10 років кожна людина -геній, у 15 років - талант, а у 20 років -вона стає звичайною людиною.
Японське прислів'я
У біду потрапляють, як у прірву, - раптово, а до злочину - сходинками.
М. Бестужев-Марлинський
Меч правосуддя не має бути ножем
Ж.де Местр
Найвища насолода - зробити те, що на думку інших, ви зробити не в змозі. Уникайте тих, хто намагається похитнути вашу віру в себе. 
Ця риса властива низьким людям. Велика людина навпаки викликає у вас відчуття, що ви можете стати великим
Марк Твен
Хто чітко мислить, той чітко викладає
Артур Шопенгауер
Добре говорити - означає просто думати вголос
Е. Ренан 
Не навчайте своїх дітей так, як навчали вас. вони народились в інші часи.
Народна мудрість
Слова - це листя на дереві мови, і якщо якесь листя падає. то інше займає його місце.
Джон Френч
Мова - це місто, для побудови якого кожна людська ястота принесла камінь
Ральф Валдо Емерсон
Учитель - це той же вчений, але в своїй особливій лабораторії, де він, всебічно вивчаючи учнів, невпинно творить, щоденно веде пошуки найдосконаліших методів проектування доль і душ людських.
Б. Патон 
Доброта - це мова, яку можуть почути глухі і побачити сліпі
Марк Твен
Не зри на зовнішність мою, роздивись внутрішність мою
Данило Заточник
Поза модолю людини просто не існує
В. Зайцев
...Что есть красота?
И почему ее обожествляют люди?
Сосуд она, в котором пустота, 
Или огонь мерцающий в сосуде?
М. Заболоцький
Кожен українець - це троїсті музики. Одне - думає, друге каже, третє робить.
І. Драч
Лише той не падає, хто ніколи не піднімався вгору.
Хауделлі
Як виховувати дітей, знає кожен, за винятком тих, у кого вони є.
О"Рурк
Учитель, який передає дитині знання, - це ремісник, той. хто виховує характер, - гарний митець у своїй справі
С. Русова
Той, хто вміє запитувати, той уміє навчати
К. Ушинський
Професійно компетентною є така праця вчителя, яка забезпечує на досить високому рівні здійснення педагогічної діяльності
А. Маркова
Замало бути обізнаним у нових ідеях. Потрібно знати, де можна використати ці ідеї, вміти з ними поводитися, а не лише захоплюватись.
М. Фурман
Творчість, майстерність, досконалість - це, насамперед, наполеглива праця
В. Сухомлинський
Бути великим -значить бути таким, якого не розуміють
О. Уайльд
Освта - найвеличніше з усіх земних благ, але тільки тоді, коли вона найвищої якості. Інакше вона абсолютно не потрібна
Р. Кіплінг
Посад багато, проте таланти трапляються нечасто
Вольтер
Я-жінка. Ви чуєте, люди, я свічка,
Запалена Господом на віки,
Хто каже, що я підкорятись повинна?..
Я-жінка! Я вільна, як думка одвічна...
Катерина Сенченко
... Один із секретів педагогічної творчості в тому, щоб пробудити у викладача інтерес до пошуку. до аналізу власної роботи
В. Сухомлинський
Три риси, необхідні сучасному вчителеві: високий професіоналізм, духовна культура, любов до дітей
Гейл Годвін
Учитель - головний ключ навчального процесу. Він вирішує, успішною чи неуспішною буде робота над шкільною програмою
Сидні Гункс
Справжнє навчання - це чверть підготовки і три четверті театру
Гейл Годвін
Алмаз запишався б, якби поет порівняв його з людським серцем

 

Один банкет лучше ста анкет.
 

Наши пищевые вещества должны быть лечебным средством, а наши лечебные средства должны быть пищевыми веществами. Гиппократ

За сладкое приходится горько расплачиваться. Леонардо да Винчи

 

Если есть у тебя для жилья закуток - 
В наше подлое время - и хлеба кусок, 
Если ты никому не слуга, не хозяин - 
Счастлив ты и воистину духом высок. Омар Хайям

Голод укрощает даже льва. ДаниэльДефо