З досвіду роботи є стаття в методичному посібнику КОІППО ім. В. Сухомлинського (2022р)


Досвід роботи (конспекти деяких тем) з викладання предмету "Основи здоровя" викладено у Всеукраїнському науково-методичному журналі "Основи здоров'я"

Методичка
Стрес. Керування стресами. 7 клас
Мета: вчити дітей керувати своїми емоціями аби не допустити стреси, оцінювати рівні стресу; виховувати бажання мати і примножувати позитиві емоції, розпізнавати свої почуття під час спілкування з іншими людьми; розвивати здібності керування стресами; розвивати вміння уникати стресів.
Тип уроку: тренінг навичок керування стресами.
Результати навчання
Наприкінці заняття учні:
- називають три негативні наслідки вживання стимуляторів для подолання стресу; фізичні, емоційні, інтелектуальні та духовні способи керування стресами;
- пояснюють, що таке стійкість організму до стресів;
- демонструють уміння знижувати загальне стресове навантаження, використовувати здорові способи керування стресами.
Обладнання і матеріали: Папір, олівці, фломастери, маркери, ножиці, скоч, клей.
Що підготувати заздалегідь
- Пісню Юрія Антонова «Все пройдет»
Домашнє завдання
Орієнтовний план тренінгу
Стартові завдання |
5 хв. |
Самооцінка стресового навантаження |
8 хв. |
Інформаційне повідомлення |
5 хв. |
Робота в групах |
10 хв. |
Підсумкове завдання |
10 хв. |
Завершення тренінгу |
2 хв. |
Стартові завдання
Оргмомент
Стреси,постійна напруга,стреси
Йдуть суцільні буденні стрес-дні.
Хтось чиїсь зачепив інтереси,
Хтось зміюку підсунув мені.
Хвилювання,злоба й болі
Застеляють все наше буття,
Забуваємо,певно,поволі,
Що одне дається життя.
Вправа «Знайомство» - сказати своє ім’я та вказати на причину, яка суттєво впливає на настрій.
Продовжити речення: « Я – Наталка, я хвилююся, тоді, коли читаю важливу доповідь».
Зворотний зв’язок. Пригадайте:
МШ: - Як хвилювання впливають на організм, на здоров’я взагалі? (викликають стрес)
- А що таке стрес?
- Які є види стресу? (еустрес – позитивний, та дистрес – негативний)
- Які ознаки свідчать, що людина переживає стрес? Назвати симптоми стресу. ( збудження, дратівливість, утруднене дихання, прискорене
серцебиття, тремтіння голосу, рук, колін, відчуття болю або холоду в
животі, нудота, заніміння м’язів, відчуття страху ,спітнілі долоні)
які з них фізіологічні ознаки а які психологічні?
Підсумок: «Насичене подіями життя неможливе без стресів. Якщо помірне емоційне або фізичне напруження триває недовго і чергується з повноцінним відпочинком, воно не шкодить людині. Та в житті трапляються періоди випробувань і підвищеного стресового навантаження».
Перегляд відео фрагменту фільму «Пугало» (
Полный драматических коллизий фильм, снятый по мотивам одноименной повести В. Железникова. История чистой, мужественной и самоотверженной девочки Лены, прозванной одноклассниками «чучелом», заставит вас на многое взглянуть другими глазами.
Премьера: 14 сентября 1984 г.
Автор идеи: Владимир Карпович Железников
Композитор: София Асгатовна Губайдулина)
- Чи був стрес у дівчинки Оленки у цьому сюжеті?
Актуалізація нової теми:
Самооцінка стресового навантаження
Перегляд відео «Чи може стрес вбити?» ( перші 2 хв )
МШ. – Які хвороби спричиняє стрес? (серцево-судинні, онкологічні)
Підсумок: занадто сильний або тривалий стрес дуже небезпечний для здоров’я.
Вправа: Моделюй –набувай життєвих навичок»
Робота в групах: : веселий, сумний, жартівливий, грубий)------ завдання:
Розглянути фотоілюстрації, назвати види стресу. Які чинники на вашу думку спричинили стрес?
Інформаційне повідомлення «Підлітки, хронічний стрес і стимулятори»
Підсумок: є багато ефективних і цілком безпечних способів керування стресами ,які допомагають долати сильні стреси і запобігати виникненню хронічних стресів.
Існують фізичні, емоційні, духовні способи керування стресами.
Робота в групах
Слово вчителя «Що таке керування стресами»
----
Робота в группах: Об’єднання в 4 групи (спортсмени, дієтологи, лікарі, менеджери). Завдання групам — скласти повідомлення про способи контролю за стресом:
Слово тренера «Стресова стійкість».
Стрес був завжди і навряд чи колись зникне з життя людини. За словами Ганса Сельє, автора цього терміна, стрес - неспецифічна відповідь організму на будь-яке обвинувачення йому вимогу. Будь-яке, що має як позитивне забарвлення, так і негативну. Любов, гнів, образа неждана радість, психологічний тиск і похвала - всяка емоція сильніше «порогу звички» вводить людину в стан стресу. Тому стрес буває зі знаком «плюс» і зі знаком «мінус». Останній шкідливий у будь-яких кількостях.
Стрес - постійний супутник людей. Чия робота пов'язана зі спілкуванням з великою кількістю людей. Візьмемо, наприклад, роботу лікаря. Стрес підстерігає його в палаті і в кабінеті, в операційній і під час спілкування з пацієнтами та їх родичами. І, безумовно, саме постійне зіткнення з болем і смертю є потужним стресовим фактором.
Інстинкт самозбереження, як правило, допомагає таким людям створювати навколо себе «захисну оболонку», щоб не впускати чужий біль, злість та іншої негатив занадто глибоко (той же доктор, вболіваючи з кожним пацієнтом, просто не може бути функціональним). Наявність «оболонки» дає можливість конструктивно спілкуватися з людьми, коли це необхідно співчувати їм, але бути «в тверезому розумі» для того, щоб допомагати їм.
- Група 1 «спортсмени» — фізичні способи керування стресами
- Група 2 «дієтологи» — емоційні способи керування стресами
- Група 3 «лікарі» — інтелектуальні способи керування стресами
- Група 4 «менеджери» — духовні способи керування стресами
- Керування стресами
- Існує безліч ефективних і цілком безпечних способів, що допомагають керувати стресами. Керувати – означає «впливати, контролювати, змінювати в бажаному напрямку». Існують фізичні, емоційні, інтелектуальні і духовні способи керування стресом.
- Фізичні способи керування стресом
- Фізичні вправи допомагають майже відразу. Навіть 20 хвилин фізичної активності щодня значно покращують самопочуття. Особливо корисні плавання, біг, рухливі ігри на свіжому повітрі (футбол, волейбол, теніс, бадмінтон).
- Раціональне харчування. Люди, що знаходяться в стані хронічного стресу, часто зловживають солодощами. Це допомагає підтримувати рівень цукру в крові для компенсації ослабленої стресом функції гормонів. Однак набагато корисніше їсти овочі, в яких містяться необхідні для подолання стресу вітаміни і мінеральні речовини.
- Відпочинок і сон. Першим симптомом стресового перевантаження є порушення сну: ввечері людина довго не може заснути, вночі часто прокидається, а вранці почувається знесиленою. Це означає, що її біологічний годинник «зламався». Для його відновлення буде потрібно близько трьох тижнів. Щовечора слід лягати в один і той самий час. Перед сном слід провітрити кімнату, прийняти теплу ванну або душ і випити склянку трав'яного чаю або молока з медом.
- Емоційні способи керування стресом
- Стрес потрібно «проговорити» – висловити свої почуття словами, розповісти про них близькій людині – другу, подрузі, батькам. Проблема, обговорена кілька разів, поступово «зітреться». Можна записати свої думки і почуття. Викладені на папір, вони втрачають свої руйнівні властивості. Щоб заспокоїти емоції, варто відволіктися від них. Допомагає заспокійлива музика, ігри з дітьми і тваринами, відпочинок на природі, вправи на релаксацію.
- Інтелектуальні способи керування стресом
- Планування часу – необхідна складова профілактики стресів. Організована людина робить набагато більше, ніж та, яка діє хаотично і хапається відразу за кілька справ. Замість того, щоб зайнятися всіма справами відразу, краще скласти список того, що хотілося б зробити, і поступово викреслювати те, що вже зроблено. Найважливіші і термінові справи зі списку потрібно виконувати в першу чергу.
- Позитивне мислення послаблює емоційне напруження, допомагає знайти ефективне рішення і діяти відповідно до обставин. Узагальнена формула позитивного мислення звучить приблизно так: «Було б добре, якби ми завжди отримували те, що хочемо. Ми робимо для цього все можливе. Але якщо, попри наші зусилля, бажання не виконуються, ми звичайно відчуваємо розчарування, але не впадаємо у відчай, не панікуємо, не зневажаємо себе та інших людей».
- Духовні способи керування стресом
- Кожна людина прагне знайти своє призначення, замислюється над сенсом життя, проблемами справедливості. Такі думки можуть посилювати стрес. Ті, хто усвідомив своє призначення або вірять в безсмертя душі, простіше переживають період духовного становлення. Їм також легше заспокоїтися після пережитих випробувань, трагічних подій, важких захворювань, навіть смерті близьких.
Запитання для обговорення:
- Які стрессори ми не можемо контролювати?
- Які з них піддаються контролю?
- Як можна безпечно збільшити стресове навантаження, якщо тобі дуже нудно?
- Які існують способи зниження загального стресового навантаження?
Демонстрація, обговорення.
Гра "Кулачок"
Мета: якщо дитина знаходиться в гострому агресивному стані, може зашкодити собі і оточуючим (вдарити, штовхнути, вкусити), спробуйте переключити її на гру "Кулачок".
Суть: двоє учасників гри впираються своїми кулакаии на витягнутій руці в кулаки візаві. І якомога сильніше тиснуть один на одного.
Ця гра - це безпечний спосіб проявлення агресії, яку, як ми вже точно знаємо, придушувати не можна.
Коли емоції стухнуть, можна поговорити з дитиною про те, що вона щойно відчувала.
Замість кулачків, можна використати долоньки.
Зазвичай дітям подобаються такі ігри, і згодом вони самі пропонують в неї пограти, коли відчувають прилив агресії.
Вправа для релаксації, зняття стресу
Інтерактивна невербальна гра «Рух по колу»
Психолог демонструє якийсь рух та «передає» його по колу. Потім він пропонує кожному учаснику без слів, лише рухами, показати своє хобі (або що учень любить робити), а потім передати свій рух по колу. Усі інші вгадують, що за рух показав учень.
17. Прыжки
Тревожные детки интуитивно выбирают для себя игры с прыжками. Им важно прыгать на батуте (вместо батута они все равно выберут кровать :-). Прыжки снимают напряжение, дают возможность почувствовать опору на стопу, «невесомость» при прыгании воздействует на стволовые структуры мозга. Вместо запрета прыгать, можно создать «специальные места для прыгания». Например — «тут можно прыгать на одной ноге, тут на двух..»…
Нужно учитывать, что ребёнок будет просить играть или читать то, что ему важно и целительно, по несколько раз. Взрослый терпеливо и радостно играет и читает. Ребёнок не будет играть в игру, вызывающую у него эмоции, с которыми он не готов справиться. Относимся к этому с уважением и не настаиваем.
Учні сидять у колі. По черзі продовжують фразу: «Мій улюблений спосіб відпочинку — це...».
Підсумкове завдання
Перегляд відеоматеріалів «Что такое стресс?»
Наведіть приклади інтелектуальних способів керування стресами: відсторонитися в часі, порівняти свої проблеми з проблемами інших, використати гумор.
Відсторонитися в часі. Запропонуйте учням написати на аркуші паперу подію, яка нещодавно засмутила їх (отримав погану оцінку, посварився з батьками тощо). Попросіть їх скласти папірець навпіл і подумати, як вони ставитимуться до цієї події через рік. Чи матиме вона для них таке саме значення?
Порівняти свої проблеми з проблемами інших. Щоб знизити рівень стресу, іноді достатньо просто увімкнути телевізор й подивитися новини або подумати про тих, хто страждає — хворих, немічних, бездомних.
Використати почуття гумору . Наприклад, запам’ятати жартівливі правила американського кардіолога Роберта Еліота (див. унизу сторінки). Якщо хтось дуже боїться виступати перед публікою, йому рекомендують уявити тих, хто сидить у залі, без одягу.
Читання і обговорення притчі «Перстень царя Соломона» (підручник,
с. 193). Можна прочитати інший варіант цієї притчі: «Царю Соломону подарували перстень, на якому був напис: «Усе мине». Він мав втішати правителя Ізраїлю в горі й повертати його на землю в часи тріумфу. Для цього лише треба було прокрутити перстень на пальці. Якось цар Соломон дуже засмутився. Він крутив перстень безліч разів, та це не допомагало. Тоді він зняв його і спересердя кинув на підлогу. Перстень упав, і на внутрішньому боці стало видно ще один напис. Цар підняв перстень і прочитав: «І це мине також».
Запитайте учнів, можливо, вони знають інші цікаві способи керування стресами.
Вправа «Відкритий мікрофон». Кожен з учнів закінчує фразу:
«На цьому тренінгу я...»
«Мені найбільше сподобалося..»
Завершення тренінгу
Завершіть тренінг приспівом пісні «Все пройдет» (повний текст див. на наступній сторінці):
«Всё пройдёт — и печаль, и радость.»
Правило № 1: «Не расстраивайся по пустякам!»
Правило № 2: «Все пустяки!»
https://LearningApps.org/watch?v=pfe2cgdnv17LearningApps.org/watch?v=pfe2cgdnv17
Вернісаж педагогічної творчості
родинне виховання.docx (39,3 kB)
Тема: Родинне виховання.
Мета: Ознайомити батьків з умовами успішного виховання дітей у сім’ї. Допомогти пізнати себе, виробити єдину лінію у сімейному вихованні. Визначитись, базуючись на особистому досвіді, реальний розподіл домашньої праці, особливості сімейних стосунків. Через групову роботу визначити активну участь і взаємодію батьків між собою і вчителем.. ознайомити присутніх зі стилями спілкування в родині, формування відповідального ставлення батьків до виховання фізично і психологічно здорового підростаючого покоління.
Обладнання: книга – посібник О. Літковської «100 притч», К. Шкільний світ 2012, магнітофон, комп’ютер, ватман, малюнки для колажу «Образ сім’ї», клей, фломастери, ножиці, кольоровий папір, клубок ниток для вправи «Сімейне павутиння», м’яч для релаксації, плакат «Правила тренінгу», плакат «Очікування», стікери, тренінгів кабінет
Очікувані результати: батьки аналізують розуміння умов успішного виховання дітей у сім ї,демнструють уміння пояснювати значення епіграфу у родинних стосунках, розрізняють стилі спілкування в родині та демонструють уміння обирати правильний стиль виховання в сім ї, учні пояснюють поняття "сім я", школярі називають ознаки мвцної родини, діти розкривають зміст оцінки якості своїх стосунків у родині, діти пояснюють значення прслів їв
Між предметні зв’язки: психологія, педагогіка, історія, образотворче мистецтво, інформатика
Тип заняття: тренінг
Ключові слова: сім’я, родина, взаємовідносини, функції сім’ї, стилі виховання
На тренінгу присутні гості: колеги з інших шкіл, батьки, бабусі та дідусі учнів
Епіграф заняття:
«Якими діти народжуються – ні від кого
не залежить, але в наших силах зробити їх хорошими через правильне виховання».
Плутарх, давньогрецький філософ.
План заняття
1. Вступ.
2. Основна частина: хід проведення:
1.1 Правила тренінгу. Вправа «Знайомство». Вправа «Очікування»
1.2 Функції сім’ї.
1.3 Відносини в сім’ї.
1.4 Релаксація.
1.5 Фронтальна бесіда
1.6 Стилі виховання.
3. Заключна частина
3.1 Підсумок
3.2 Завершення тренінгу
Хід заняття
Вступ.
У нас сьогодні в класі справжнє свято,
Гостей зібралось так багато.
Отож до них ви поверніться,
Привітно й дружньо посміхніться,
І всі разом скажіть здаля:
Доброго усім вам дня!
(учні сіли за парти)
Моя сім’я це дорога родина —
Це тато, мама, бабця і дідусь,
Сестричка, братик і любов єдина,
І я у них також любити вчусь.
Мені тут тепло, затишно і тихо,
Надійно, світло, радісно завжди.
Мене в родині оминає лихо,
З усім на світі я біжу сюди.
Чи радість світла в серденьку буяє,
Чи сльози гіркі ллються із очей.
Я йду в родину, я ж бо добре знаю,
Як люблять у моїй сім’ї дітей.
Пригорне ніжно матінка дитину,
Положить тато руку на плече.
Я завжди можу спертись на родину,
Тут серце біль тяжкий не обпече.
Бо є любов, підтримка і увага,
Є тепле слово — щастя джерело.
Панує у родині в нас повага,
Любов прадавня, ласка і тепло.
Основна частина. Хід проведення.
Хочу привітати учнів, батьків та присутніх гостей, адже всі ми учасники навчально-виховного процесу, згідно Закону України «Про освіту»
Сьогодні ми з вами поспілкуємося у тісному родинному колі, адже клас – це одна велика, дружна сім’я.
Але спочатку ми повинні дізнатися більше один про одного, щоб наше спілкування було цікавим та результативним. На сьогоднішньому тренінгу ми пізнаємо себе, своїх дітей, ознайомимося із шляхами успішного виховання. Давайте розпочнемо з того, що подивимося притчу «Про ангела»
Адреса в Інтернеті
https://LearningApps.org/display?v=pstkajk1a1
Фронтальне запитання:
- Діти, а чи розумієте ви, чому сьогодні присутні батьки?
Прийняття правил роботи в групі «Правила сімейного кола»
Мета: обґрунтувати необхідність вироблення та дотримання певних правил роботи в групі, що сприятимуть продуктивній тренінговій роботі.
Хід проведення вправи: Наш клас – це сім’я, в колі якої обговорюватимуться питання взаємовідносин батьків і дітей, загалом виховання дитини.
Мозковий штурм: правила тренінгу (учасники вносять свої пропозиції)
Правила тренінгу: (оформлюється плакат)
Не запізнюватись
Поважати думку іншого
Добровільна участь у виконанні вправ і завдань
Говорити тільки за себе , свої переживання
Не критикувати, бути позитивним
Один говорить – інші слухають
Обговорюють дію, а не людину
Не обговорювати думку іншого
Не ображати і не ображатися
Правило піднятої руки
Посміхатися
Вправа «Знайомство»
Мета: сприйняття згуртованості в групі, створення доброзичливої атмосфери. Сидячи у колі, усі учасники по черзі говорять: «Мій знак гороскопу… мені властиво…»
Робота в групах.
Колаж «Створення образу сім’ї». Всі учасники діляться на дві групи. Перед вами на столах є кольоровий папір, ножиці, клей, ватман, фломастери. Ваше завдання: за 5 хв. Створити колаж, який би розповідав про сім’ю.
Робота проводиться під пісню Назарія Яремчука «Родина, родина, це вся Україна» https://LearningApps.org/display?v=p4r5q1u9517
Презентація колажів.
Вправа «Очікування»
Мета: визначення очікувань від роботи учасників на тренінгу.
На стікерах написати свої очікування та приклеїти, озвучивши, на плакат, який є на дошці.
Вправа «Мікрофон»
Уявіть собі на декілька секунд, що ми з вами знаходимося на ток-шоу «Стосується кожного». І я хочу вас запитати:
- Що ви розумієте під поняттям «Сім’я »? ( сім’я - первинний та основний осередок суспільства; сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Подружжя вважається сім’єю і тоді,коли дружина та чоловік у зв’язку з навчанням , роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми, та інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім’ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. сім’єю може бути навіть одна особа; сім’я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення; сім’я - це батьки та усиновлені діти).
Сім’я або Родина – соціальна група, яка складається з людей, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей, (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв’язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.
Фронтальне запитання:
- Як ви думаєте: у сім’ї є функції?
- Що таке «функції сім’ї»? (функції сім’ї – це обов’язки і завдання кожного її члена стосовно один одного і суспільства в цілому)
- Які функції виконує сім’я ?
Давайте поговоримо про функції сім’ї, які виконувались ще у 19-20 ст. це випереджувальне завдання, яке ви опрацьовували вдома.
Виховна функція – слугує для передачі дітям батьківського досвіду, культурної спадщини і сприяє формуванню у них ціннісних орієнтацій в сім’ї.
Функція природного відтворення - або дітонародження, покликана підтримувати біологічну неперервність суспільства, задовольняти потреби сім’ї у продовженні свого роду, емоційні потреби подружжя у батьківстві та материнстві.
Експресивно-рекреаційна функція – формує емоційно-психологічний мікроклімат сім’ї, сприяє зняттю напруження у внутрісімейних відносинах, стресових станів у членів сім’ї.
Функція етнічного відтворення насамперед повинна була формувати у членів сім’ї національну свідомість і сприяти нагромадженню та передачі національно-культурних цінностей
Економічна функція – української сім’ї забезпечувала матеріальні засади її існування, організацію домашньої праці, та споживання. Така функція значною мірою зумовлює реалізацію трудового виховання дітей, бо і її основу покладено працю і особистий приклад батьків.
Підсумок: хочу зробити підсумок, переглянувши відео притчі «Все залишає свій слід» https://LearningApps.org/display?v=pkzftk0qc17
Виступи батьків про формування працелюбності та відповідальності за доручену справу.
Підсумок: кожна людина – сівач. Упродовж усього життя ми сіємо зерна своїх здібностей, знань, умінь, думок, емоцій, дій у грунт реальності. Не важливо, усвідомлюємо ми це чи ні, але, будь яке зерно, кинуте нами, проростає. Усе, що має людина в житті - це результат його посіву – урожай.
«Ми самі створюємо світ довкола нас. Ми отримуємо саме те, що посіяли в поле життя. Як же ми можемо ображатися на своє життя, яке створили для себе самі, кого винуватити, кому дякувати, крім себе? Хто крім нас, може змінити його, щойно побажає? » - Річард Бах
А ще трапляється так, що людина шукає свій урожай, не там, де сіяла. Або надто швидко його чекає й розчаровується: так наробився, а результату немає. Або неправильно формулює свої бажання, вибирає не ті зерна (думки, дії, здібності), і відповідно отримує не той урожай, до котрого прагне. Інколи людина сіє, а потім так захоплюється перешкодами, що забуває й початкову мету своєї роботи й бажаний результат. Є люди, які ще нічого не посіяли, а чекають на диво. Візуалізують свою мрію, правильно формулюють бажання, але не діють. Чудеса трапляються, але тільки якщо ви їх здійснете власними руками. Ви й тільки можете створити диво! Закон життя: «Що посієш, те й пожнеш» - одинаків для всіх – і для селян, і для багатіїв. Що раніше ми почнемо замислюватися над тим, що сіємо, то раніше успішнішою буде наша праця.
Вправа «Сімейне павутиння»
Мета: виявити гарні риси характеру; об’єднатися у сімейне коло, створити позитивний мікроклімат колективу, розвантажити мозок.
Завдання: всі стають у коло, промовляючи риси характеру, передавати клубок учаснику, якому бажаєте сказати гарну рису характеру.
Хоч ми всі знаємо, що ідеальних людей не буває, але ми можемо щоденно наближатися до ідеалу. (ідеальна людина: добра, скромна, терпляча, щира, радісна, впевнена, енергійна, сердечна, чесна, товариська, лагідна, ласкава, вольова, мудра, юморна, ласкава, справедлива, відзивчива, інтелектуальна, врівноважена, тактовна, наполеглива, любляча, активна, елегантна, дружна, приємна, виявляє повагу, турботлива).
Фронтальне запитання:
- Що ви відчували під час виконання цієї вправи?
Підсумок: В.О. Сухомлинський твердив, що зміцнення сім’ї, удосконалення родинного виховання – одна з найважливіших соціальних проблем, від розв’язання якої залежатиме майбутнє нашого суспільства, моральне обличчя молоді.
Вправа «Релаксація» - ручний футбол
Мета: зняття мозкового напруження, відпочинок, навички співпраці батьків і дітей.
Фронтальна бесіда:
- Чи залежить від берегів стан, характер та течія річки?
- А з чим ми можемо ототожнити річку і береги в контексті з нашою темою?
(сім’я, батьки, діти)
Вашій увазі пропоную вправу ,яка називається: Метафора «Річка та береги»
https://LearningApps.org/display?v=ptneudaej17
Мета: на емоційно-смисловому рівні допомогти учасникам усвідомити роль батьківського впливу на становлення особистості дитини.
Читання метафори.
«Мені подобається порівнювати дитину з водою. Це річка весела та стрімка, бурхлива або ж повільна та глибока. Вона пливе собі , куди їй заманеться, рухається вільно та невимушено. Але рух кожної річки визначає її русло, ті береги, яких ми називаємо «батьками». Вони завжди ніби попереду, визначають основне спрямування її руху. Якщо батьки знають, як виховати дитину, мають свої стійкі ціннісні настанови ,розуміють, що є важливим для дитини,- то це береги міцні, надійні. Тоді і річка почувається захищеною та більш впевненою.
Де ви бачили такі береги, які б тиснули на річку чи змушували її плисти в інший бік?
Річка пливе вільно у відповідності до своєї природи, але береги дещо скеровують її рух. Річка, яка не має берегів, розтікається, поступово перетворюючись на болото. Так і дитина, яка не відчуває підтримки, розумного контролю з боку батьків не має життєвих орієнтирів ,чіткого самоусвідомлення своїх бажань та потреб. Тому часто потрапляє під чужий вплив або тиск оточення.
Діти наслідують своїх батьків, вони ніби віддзеркалюють їхню поведінку, манери спілкування, але, головне, - засвоюють саме ті цінності, ті головні життєві принципи, які сповідують батьки. Тому, помиляються ті батьки, які впевнені, що дитина буде робити так, як «я говорю». Насправді ж вона буде робити так, «як я роблю». Тому батькам треба бути послідовними у думках, переконаннях, діях.
Фронтальне запитання:
- Чи погоджуєтеся ви з даною метафорою?
- Зверніть увагу на епіграф уроку, який звучить так: «Якими діти народжуються – ні від кого не залежить, але в наших силах зробити їх хорошими через правильне виховання». Плутарх, давньогрецький філософ.
Підсумок: В. Сухомлинський неодноразово наголошував на тому, що першим осередком духовності та моральності людини є сім’я, у якій дитина пізнає світ, красу людських взаємин, саме вона стає взірцем, згідно з яким у дитини формується уявлення майбутньої родини, ставлення до своїх дітей та бачення, яким батьком чи матір’ю буде для них. Недарма він підкреслював: «Ми, батьки, виховуємо своїх дітей передусім красою своїх взаємовідносин. Справжня краса взаємовідносин чоловіка та дружини, батька й матері полягає в тому, щоб взаємно творити красу – чоловік творить красу людини, а дружина – красу чоловіка. Високу мету свого життя вбачайте, шановні батьку й мати в тому, щоб ваші взаємовідносини були постійними, невпинними, духовним удосконаленням, щоб сьогодні ви були кращими, ніж учора».
Рефлексивне коментарі.
Інформаційне повідомлення: «Стилі виховання».
У кожній сім’ї свій своєрідний стиль спілкування. Власне, вміння взаємодіяти з дітьми – дуже важлива річ. Ви можете запитати себе, як знайти час для спілкування, адже сьогодні динаміка життя занадто швидка. Все відбувається в поспіху. Давайте згадаємо, як, наприклад, проходить ранок у вашому домі. Вранці батьки дають дітям настанови, нагадуючи, як вони повинні себе вести. Наступного разу, зустрічаємося аж у вечері.
Фронтальне запитання:
- Про що ви спілкуєтеся увечері?
Саме такі хвилини можуть згуртувати сім’ю. однак, знову спілкування обмежується короткими фразами. Хіба можна поспілкуватися, коли включений телевізор, і якась жінка вже втретє рекламує переваги прального порошку?
Дослідники стверджують, що батьки розмовляють з дітьми 15-20 хвилин в день. З них – 10-12 хв. Припадає на роздачу вказівок.
Вчені визначили, що існує три моделі спілкування: демократична, авторитарна, ліберальна.
Діти відшукали інформацію про стилі виховання, та зараз про це розкажуть. (виступи учнів)
Батьки, схильні до авторитарного стилю мають тенденцію до карально-насильницької дисципліни, надмірно контролюють всі вчинки дитини, вимагають від нього покори, нетерплячі до дитячих недоліків. Внслідок цього у дитини розвивається невпевненість у собі, страх, мстивість, агресивність по відношенню до слабких, занижена самооцінка. Таких стиль виховання викликає у дітей відчуження від батьків, почуття своєї небажаності у сім’ї.
Батьки, які вибирають ліберальний стиль виховання, майже не контролюють поведінку дитини. Проявами такого стилю можуть бути вседозволеність, виконання всіх бажань дитини, невиправдана ідеалізація його батьками. Такий стиль виховання може сформувати у дитини надмірну самолюбність, затримку емоційного розвитку, відчай, недовіру до дорослих, озлобленість, розчарування. Можуть проявлятися також інфантильність, егоїзм, упертість, примхливість, завищена самооцінка.
Батьки – прихильники демократичного стилю виховання – поважають особистість дитини, приймають його таким, який він є, дають зрозуміти дитині, що його справи важливі для них, довіряють, заоочують самостійність, засуджують не саму дитину, а його вчинок, прислухаються до думок самої дитини, проводять разом з ним вільний час, допомагають розвивати його здібності. Діти в таких сім’ях прислухаються до порад батьків, наслідують адекватні чоловічі і жіночі риси поведінки, зростають впевненими у собі, добре соціально адаптованими.
Вправа: «Мозаїка стилів батьківського виховання»
- Який стиль спілкування між батьками і дітьми притаманний у вашій сім’ї: демократичний, ліберальний чи авторитарний?
Підсумок: на погляд науковців, батьки повинні вміло поєднувати в міру всі види стилів виховання.
Вправа: «Розгляд життєвих ситуацій» https://LearningApps.org/display?v=pex29kb5k17
Ситуація 1. «Лист матері».
Я почала привчати свою доньку до слухняності, коли вона була зовсім крихітною, коли помітила, що моя Ася розуміє слово «неможна». Тоді я почала їй дечого, не дозволяти робити, але вдавалася до заборони не часто. Говорила «немона» спокійним голосом. Намагалася не допускати «досвіду неслухняності». І завжди поводилася з дочкою лагідно. Адже, коли серце дитини щире, матері легше вселяти, те, що хочеш. На своєму материнському досвіді переконалася: слухняності можна досягти тільки любов’ю, і довір’ям до дитини.
Фронтальне запитання:
- Проаналізуйте позицію автора листа. Які виховні дії, на думку автора, сприяють слухняності дітей?
- Чи згодні ви з висловленою думкою? Як ви добиваєтесь слухняності дітей у своїй сім’ї?
Ситуація 2. В. Сухомлинський про виховання.
В.О.Сухомлинський у книзі «Сто порад учителеві» писав: «Ми повинні турбуватися, щоб у матері й батька було єдине уявлення про те, кого вони разом із школою виховують, а звідси і про єдність їх вимог, передусім – до самих себе. Добитися того, щоб батько й мати, як вихователі, виступали в єдності – це означає авчити мудрості материнської і батьківської любові, гармонії, доброти і суворост, ласки й вимогливості. З великим тактом, не доторкаючись до особистого, часто болісного, ми прагнемо запобігти пмилкам батьків у цій найтоншій сфері духовного життя. Там, де немає мудрості батьківської педагогіки, любов матері й батька калічать життя дітей».
Фронтальне запитання:
- Чи погоджуєтеся ви з даною точкою зору?
- Як ви думаєте, що таке батьківський обов’язок?
(виступи батьків)
Ситуація 3. Перегляд фрагменту мультфільму «Малюк і Карлсон», про взаємини батьків і дітей.
LearningApps.org/display?v=pdygktyi317
Фронтальне запитання:
- Що повинен був відповісти батько?
Підсумок обговорень ситуацій: дуже важливо, щоб уся родинна атмосфера, щоденний вплив сім’ї були спрямовані до тієї ж мети, що й виховання у школі. Єдина спрямованість виховання у сім’ї та школі, єдність поставлених до дитини вимог сприятимуть успішному розв’язанню спільного завдання виховання нашого майбутнього.
Вправа «Фотографія домашнього дня».
Учасники тренінгу діляться на 3 групи. Та виконують завдання:
1. Скласти фото домашнього дня
2. Розповісти, скільки приблизно часу витрачає кожен член сім’ї на різні види домашньої праці та відпочинку.
3. Описати враження від отриманих фото та розповісти традиції вашої сім’ї.
4. Як розподіляються обов’язки між членами родини.
Заключна частина.
Мозковий штурм: Пригадати прислів’я та приказки у яких говориться про сімейне виховання.
Гра «Шнурівка»
По черзі говорити прислів’я та приказки, начеб то «зашнуровувати»:
· Якщо дитину не навчиш у пелюшках, то не навчиш і у подушках
· Коли батько каже «так», а мати «сяк», то дитина виростає як будяк
· Що вчать удома діти, то знають і сусіди.
· Умів дитя народити, умій і навчити.
· Який явір, такий і паркан, який батько – такий і син.
· Яблуко від яблуні далеко не падає.
· Не бажай синові багатства, а бажай розуму.
· Не бий дубцем, а карай слівцем.
· Шануй батька й неньку, буде усе гладенько.
· Життя як стерня, не пройдеш, ноги не вколовши.
· Який кущ, така й хворостина, який батько, така й дитина.
· На сонці тепло, а біля матері добре.
· Гни дерево, доки молоде, діток вчи, поки малі.
Для виконання вправи адреса в Інтернеті:
https://LearningApps.org/display?v=p5x1ccgg517
Підсумок: дуже важливо, щоб уся родинна атмосфера, щоденний вплив сім’ї були спрямовані до тієї ж мети, що й виховання у школі. Єдина спрямованість виховання у сім’ї та школі, єдність поставлених вимог сприяють успішному розв’язанню спільних завдань виховання нашого майбутнього. Адже, наші діти – це наша старість. Правильне виховання – це наша щаслива старість, погане виховання – це наші сльози, наша провин перед іншими людьми, перед державою.
Вправа «Справдження очікувань».
Якщо ваші очікування з тренінгу здійснилися, прошу написати на стікерах, та приклеїти їх на плакат, на якому на початку заняття приклеювали наші очікування. Приклеювання супроводити словами: «Мені було на занятті …., тому що …»
Прошу батьків і гостей звернути увагу на стенд на стіні, який називається «Родинне виховання» https://LearningApps.org/display?v=pc15fhwj317
Завершення тренінгу.
Вправа «Аплодисменти»
Мета: зняття емоційної втоми, поліпшення настрою
Ми з вами добре попрацювали. І на завершення я пропоную уявити на одній долоні посмішку, на іншій – радість. А щоб вони не пішли від нас, їх треба міцно-міцно з’єднати у оплески.
Поаплодували самі собі, своїм батькам, дітям, гостям. Взятися за руки і сказати: «Один за всіх і всі за одного!»
До нових зустрчей!